Oranj' en Zeeland, da's de leus! HISTORISCH MUSEUM Cees van den Bovenkamp, secretaris 'Vrienden HMDB'. Met de con servator van het HMDB Historisch Museum De Bevelanden), drs. Koen van Rooijen, hadden we een vraag gesprek over de sinds half februari 2010 te bezichtigen expositie: 'OranjeBeveland'. Op 12 februari 2010 werd de tentoonstelling geopend. Ze is te bezichtigen tot 9 mei 2010. We informeren eerst naar de bedoeling van deze tentoonstelling. Koen daarover: 'In principe laat de ten toonstelling zien hoe de Bevelanders hun Koninginnedagen vierden. We wilden iets gaan doen met het thema: Oranje. Vooral omdat onze koningin op 30 april 2010 in Zeeland zal zijn. We hebben de opzet iets verruimd met koninklijke bezoeken aan de Bevelanden en het vieren van bijvoorbeeld regeringsjubilea. Er is een overvloed aan materiaal beschikbaar. Veel tref je aan in de gemeentearchieven van o.a. Goes en Borsele. Je krijgt tips over mensen die er Oranjeverzamelingen op nahouden. Echter: in alles moetje terdege rekening houden met de beperkingen in verband met de beschikbare zaalruimte en de tijd.' Hoe ben je tot de indeling gekomen zoals ze nu is? 'Als je naar het beeldmateriaal kijkt, valt een aantal groepen van activiteiten op. Foto's van erepoorten in diverse dorpen. Dit is al een vrij oude traditie. Er werden ten tijde van de stadhouders al erepoorten gemaakt. Toen had je nog erewachten en schutterijen die optraden tijdens Oranje feesten. Verder werden er vaak optochten gehouden. Foto's met verklede mensen val len op: sommigen verkleedden zich als Chi nezen, andere waren negers of kabouters. Naast poorten en versierde wagens vorm den onder andere kinderspelen, sport en spel, historiserende optochten ingrediënten voor het houden van een Koninginnedag.' Noem eens enkele voorwerpen die geëxpo seerd worden? 'Voorwerpen uit de eigen collectie van het HMDB: we hebben het champagneglas en het theekopje nog waaruit koningin Wilhelmina op 13 september 1907 heeft gedronken tijdens een bezoek aan Goes. De Goese burgemeester van die tijd heeft deze dingen aan het Museum geschonken. Ook hebben we een bedrukte gelegenheidsdoek met koning Willem III en zijn eerste vrouw, koningin Sophie van Württemburg er op Afb. 1. Borssele, 1920, De tilburry van Joos van Zweden voor de bakkerij van Jos van Liere. (Alle afbeeldingen: Historisch Museum De Bevelanden.) DE BEVELANDEN GOES 17

De Spuije | 2010 | | pagina 19