Afb. 2. Koninklijk bezoek aan de gemeente Borsele in 1989. afgebeeld ter gelegenheid van het 25-jarig koningschap in 1874. Ook hebben we een aantal vaandels, die meegegaan zijn in de optocht ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898. Een huldigingliedje op een klein stukje glas-in- loodraam ter ere van een bezoek van Wil lem III aan Goes. Tenslotte hebben we van particulieren twee bijzondere schilderijen van Ai-end Hijner geleend met de feeste lijkheden ter gelegenheid van de kroning van Wilhelmina in 1898. Het ene schilderij laat het feest in Goes zien en het andere de feestende bevolking in Wemeldinge. Waar komt de tentoonstelling en wat zal ze ongeveer bieden "Voor het auditorium, in de Zwarte Zus- terzaal, zal de expositie worden opgesteld. In het auditorium zal een filmpje worden gedraaid met sfeerimpressies van Oranje feesten op de Bevelanden. We zijn vooral aan het grasduinen geweest in het verdere verleden, zeg maar van voor de oorlogsja ren. We hebben naast bovenstaande dingen onder andere ook herinneringsborden, speldjes en kleine lintjes die mensen op hun kostuum droegen. Zelfs kan men zien hoe de klederdracht werd aan gepast aan de oranjevreugde. We hebben een mooie fotoreeks met versierde poorten uit Oude- lande. Modernere vormen van vieren van Koninginnedag zijn tegenwoordig onder andere het organiseren van rommelmark ten en vrijmarkten en ook een activiteit als het houden van een Koninginnenach. In Goes wordt die sinds 1998 elk jaar in café Baarends gehouden onder de naam 'Avond van 't Kloppend Hart' en de laatste jaren is er ook een Koninginnenach in 's-Heeren- hoek.' Uit welke tijd dateert Koningsdag of Konin ginnedag? 'Landelijk werd de eerste Koningsdag gehouden tussen 1806 en 1810, toen we als koning Lodewijk Napoleon hadden. Men moet geen grote volksfeesten verwachten, 18

De Spuije | 2010 | | pagina 20