Archeologisch onderzoek aan het Marktplein te Biezelinge Hans Jongepier1' 1. Inleiding Op de hoek van de Hoofdstraat en het Marktplein in Biezelinge zijn in 1997 een aantal panden afgebroken om plaats te maken voor een appartementencomplex, de Lingehof. Dit complex zou worden gefun deerd op heipalen, wat tot een verstoring van belangrijke archeologische resten zou kunnen leiden, onder andere van resten behorende bij bewoning langs de voorma lige haven van Biezelinge. Na overleg tussen de toenmalige Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek ROBte Amersfoort, het toenma lige Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (PACZ) en de gemeente Kapelle is daarom in de zomer van 1997 besloten een archeologisch onderzoek in de vorm van een opgraving uit te voeren. De gemeente zorgde voor financiering van het onderzoek, dat van 25 augustus t/m 2 september 1997 is uitgevoerd door medewerkers van het PACZ, in samenwerking met leden van de Archeologische Werkgemeenschap Neder land (AWN), afdeling Zeeland. Afb. 1. Ligging onderzoeksgebied. (Alle afbeeldingen: SCEZ.) Afb. 2. Zeventiende-eeuwse gravure jnet haven van Biezelinge. 2. Historie van Biezelinge en het onderzoeksgebied Rond het jaar 1000 - na de vroeg-middel- eeuwse overstromingen - ontstonden op de hoger gelegen kreekruggronden de eerste dorpen in Zuid-Beveland2', zo ook Bieze linge, dat voor het eerst in 1246 wordt genoemd. Deze zandige kreekruggen waren in de loop van de vroege Middeleeuwen gevormd in een schorrenlandschap, nadat kreken zich in een daarvóór gevormd veen- landschap hadden ingesneden. Door klink en ontwatering van het naast de kreek aanwezige veen kwam de zandige opvulling van de kreek na verloop van tijd hoger te liggen dan de omgeving, vandaar de naam kreekrug. Het dorp is aangelegd op een oeverwal - een zandige verhoging direct langs een kreek ten gevolge van afzetting van zand bij hoogwater - van een brede kreek, die vanuit de Westerschelde in noordelijke richting doorliep in de richting van Wemel- dinge. Volgens historische gegevens is in de elfde eeuw een dam in deze kreek gelegd 20

De Spuije | 2010 | | pagina 22