putten verdwenen. Er waren diverse hou ten palen en planken in het zuidwestelijke deel van de put voor in de plaats gekomen (afbeelding 4). De vrij dunne palen, met een diameter van vijf a tien cm. en de planken hebben waarschijnlijk toebehoord aan een boerderij. De plattegrond ervan is evenwel niet echt duidelijk. Er zijn hout monsters van twee palen genomen voor een C14-datering. Ook in het noordelijke deel van de put kwamen hier en daar houten palen te voor schijn. In het diepste vlak hebben de archeolo gische resten in het grootste deel van de opgravingsput plaats gemaakt voor natuur lijke zee-afzettingen. Het onderste niveau bevond zich op 2.20 meter beneden maai veld; dat is ca. 0.60 meter NAP. Iets ten noorden van de boerderij kwam donkergeel zand van een dam met daarin een donkere rechthoekige afvalkuil te voor schijn. Het betreft ongetwijfeld de in hoofd stuk 2 genoemde dam. In het profiel van de westelijke putwand was de doorsnede van deze dam goed te zien (afbeelding 5). De oriëntatie van de dam was min of meer evenwijdig met die van de Hoofdstraat. In het zuidoostelijke deel van de put wer den in het onderste niveau nog twee ton- putten en een rij stenen van natuursteen aangetroffen. Deze putten waren ondanks de behoorlijke diepte niet echt oud: de grootste van de twee tonputten dateert uit de zestiende eeuw en was aangelegd op een houten wagenwiel (afbeelding 6). De andere dateert uit de zeventiende eeuw. 4.2 Vondsten De vondsten worden in deze paragraaf chronologisch behandeld, van de oudste tot die uit de zeventiende eeuw. De enkele negentiende en twintigste-eeuwse kera- miekfragmenten worden hier verder buiten beschouwing gelaten. De nummers corres ponderen met die op de veldtekening van afbeelding 3. De afvalkuil op de zuidflank van de dam met nummer 1 had een gelaagde vulling en bevatte twaalfde-eeuws beschilderd aardewerk van het zogenaamde Pingsdorf- type. Het betreft een groot deel van een tuitpot (afbeelding 7). Dit type aardewerk werd geïmporteerd uit productiecentra uit het Rijnland (Pingsdorf) en Zuid-Limburg (Brunssum en Schinveld).9' Ook enkele fragmenten grijs aardewerk, Afb. 4. Palen en planken van een elfde I twaalfde-eeuwse boerderij. Afb. 5. Westprofiel met daarin de eerste afdamming. Afb. 6. Houten tonput nr. 5 met wagenwiel op bodem. 23

De Spuije | 2010 | | pagina 25