Afb. 7. Deel van tuitpot van Pingsdorfaar- dewerk. Andenne-aardewerk (witbakkend met geel glazuur), leembrokken en bot waren in de kuil aanwezig. Aan de zuidzijde van de dam werden der- tiende/veertiende-eeuwse afval- en mest- lagen (nummer 2) aangetroffen, waarin enkele metalen voorwerpen en aardewerk- scherven zijn gevonden. De gemetselde beerput met nummer 3 bevatte vondstmateriaal uit de periode vijftiende-begin zeventiende eeuw, in hoofd zaak roodbakkend aardewerk. Dit betreft onder meer een zuigflesje met een gele sliblaag met de tekst MARIA (afbeelding 8), borden, een steelkom met bijbeho rend deksel, een kan met gele slibboogjes (afbeelding 9), diverse grapen, kommen en bakpannen. Onder het vondstmateriaal bevonden zich nog enkele fragmenten grijs aardewerk en een majolicabord met de voorstelling van een hond (afbeelding 10). In de houten tonput met nummer 4 werd een sgraffïtobord (bord met ingekraste Afb. 8. Zuigflesje; ca. 1500 (gerestaureerd). tekst op een gele sliblaag) van roodbak kend aardewerk met de tekst MARIA aangetroffen (afbeelding 11), alsmede een kom en wat botmateriaal van huisdieren. De put bevond zich onder de funderingen van een pand langs het Marktplein en is vijftiende-eeuws. De vondsten uit de houten tonput met nummer 5 dateren uit de periode 1450- 1550. Het zijn veelal fragmenten van roodbak kend aardewerk, die hebben toebehoord aan een groot aantal verschillende water kannen, kommen, bakpannen en grapen. Daarnaast kwamen fragmenten van meer dere steengoedkannen voor, enkele frag menten grijs aardewerk van vermoedelijk een kan en een fragment van mogelijk Spaans majolica (beschilderd aardewerk). Behalve de keramiek bevonden zich nog bot-, leer- en glasfragmenten in de tonput. De gemetselde beerput met nummer 6 bevatte vondstmateriaal uit de periode 1500-1600, in hoofdzaak roodbakkend aar dewerk. In de put zijn (fragmenten van) een grote hoeveelheid kommen, waaronder enkele met een geknepen voet, veel grapen, bakpannen, een vetvanger, een olielamp en een pispot gedeponeerd. Verder fragmenten steengoed, witbakkend aardewerk, majolica met veelkleurig decor, glasfragmenten en botmateriaal. 24

De Spuije | 2010 | | pagina 26