De Borsselse vinvis (Balaenoptera physalis L, 1758) van 1869 Gerard Heerebout In de boerderij van wijlen Adrie van der Meulen aan de Zuidweg bij Nisse bevindt zich in het glas van een raam in de oostge vel van de verdieping een slecht leesbare en merkwaardige inscriptie: De groote Walvisch alfMei 1869 te borsele Noorden Nol Jan A de Jonge Alf mei is half mei, want in een publicatie van P. J. van Beneden uit 1870 lezen we (vrij vertaald): 'In de nacht van 13 op 14 mei 1869 bemerkte de schuitvoerder Abraham Leunis, op weg van Terneuzen naar Rotterdam, in de verte, ter hoogte van de Kaloot, niet ver van Vlissingen, een erg volumineus lichaam en hoorde hij, tegelijkertijd een buitenge woon sterk geluid. Toen hij naderbij kwam, bemerkte hij dat het drijvende lichaam een levend dier was; aangezien het leek dat hij de oever naderde, ging de visser aan wal om hulp te halen en, indien mogelijk, dit zee monster te overmeesteren. Hij werd verschillende malen met kogels beschoten, een stoomschip kwam langzij en 's morgens bleek het een baleinwalvis van 17 meter lang te zijn, die op het strand van de Kaloot bij Vlissingen gestrand was.' De Kaloot strekte zich in die tijd heel ver naar het westen uit; op de topografische kaart uit 1864 is dat goed te zien. De plaats van stranding, direct naast de geul bij dijk- paal 45, is aangegeven. De burgemeester van Borssele, de heer A. Bolier, maakte op 15 mei op verzoek een verklai'ing op: "Verslag van een verebte wal vis op de vooroever van den polder Borsse- len tussen de dijkpaal 45 en de Noordnol.' 'In den avond omstreeks 8 uur van den 13e Mei 1869, is het gerugt vernomen, dat een walvis verebt was op den vooroever van den polder Borssele'. Jacob Rottier, Cornelis Rottier, Hubrecht Nieuwenhuize, Johannes Afb. 1. Tekening van de boerderij van Van der Meulen met de plaats van de inscriptie. (Tekening: Stichting Het Zeeuwse Land schap.) Kaaisteker, Jacob Bras, L. Rottier, Cornelis van Vijven en Jan op 't Hof verenigden zich bij de verebte walvis. Het waren allemaal landbouwersknechts, behalve Cornelis van Vijven, die was 'arrebeider'De walvis was levend en maakte veel beweging. 'Na gemeen overleg heeft eerstgenoemde per soon Jacob Rottier een geweerschot gelost in de alstoen geopend muil van den vis, en daarna werdt door de zelfde persoon nog een tweede schot toegebracht onder het reg- teroog, waarna de dood van de vis onmid dellijk volgde. Alhoewel door de schipper A. Leunis woonende te Neuzen, den vis vroeger was opgemerkt, durfde hij echter dezelfde niet naderen. En was daar van ook ver ver wijderd, toen de vis gedood werdt.' Vervolgens schrijft de burgemeester dat op 14 mei om vier uur door Jacob Rottier aan gifte gedaan is van 'strandgoed'. Om negen uur deed de zoon van de schipper Leunis dezelfde aangifte. De bron van een con flict is aanwezig. Rottier maakte immers geen melding van het feit dan Leunis hem gewaarschuwd had. Hij was de bron van 'het gerugt'. De Goessche Courant van 21 mei (wegens Pinksteren was de krant niet eerder ver schenen) is erg gedetailleerd. Daar wordt vermeld dat Leunis en zijn twee opvaren- 29

De Spuije | 2010 | | pagina 31