den bevreesd waren om dit gevaarte te overmeesteren. Dus ging Leunis aan wal, sprak met de zoon van de dijkgraaf, Jacob Rottier en deze ging met enige anderen naar het inmiddels gestrande dier. 'Jacob Rottier Lz heeft daarop twee schoten met scherp in den muil gelost, waarop het beest na korte bloeding gestorven is. Men noemt het een Noordkaper behoorende tot het geslacht der walvisschen, hij meet in lengte 17,20 el, in omvang op zijn dikst 9 el; de kop is 4,16 el lang, de afstand der ogen 2,50 el en de staart 3,75 el breed, de vinnen zijn 1,75 el lang en 50 duim breed; met ver eende krachten van menschen en paarden is het monster met den vloed circa 400 ellen op de plaat gesleept, zoodat het gemakkelijk met laagwater te geraken was, waarvan in de laatste dagen duizende bezoekers gebruik maakten. Omtrent de wigt zijn de opgaven nog al uiteenlopend en wel van 10.000 tot 20.000 pond; aan de eene zijde telt men 300 baleinen in de boven kaak. Hoewel er ver schil schijnt te bestaan omtrent de regtheb- bende, zal morgen namiddag de publieke verkoop plaats hebben, en zal zeker in het stille zoo afgelegen Borssele menig burger zich niet herinneren immer, in den tijd van zo weinig dagen zo menig bezoeker in zijne gemeente te hebben gezien. Er is geen afbeelding bewaard gebleven van deze stranding, maar afbeelding 3 (van een in 1865 gestrand vinvis in Sussex, Engeland) geeft een goed beeld hoe ook de Borsselse vinvis erbij gelegen moet hebben, inclusief publiek. In de krant is ook een advertentie opge nomen waarin gemeld wordt dat op vrij dagmiddag 21 mei om vijf uur door notaris Prumers, residerende te Ellewoutsdijk, in het openbaar verkocht zal worden een 'levend gevangen en onmiddellijk afge maakte walvisch, liggende aan het strand te Borsele. De visch is lang 17.30 el en meet in zijn omvang 9 el, is ongeschonden en biedt behalve zijne hoeveelheid traan en baleinen, in zijn geraamte een groot voordeel aan ondernemers van tentoonstellingen.' Verkoper was Jacob Rottier, die kennelijk het eigendom aan zich getrokken had. Een paar dagen later lezen we in de krant van 25 mei onder het kopje Verkoopingen: 'Op vrijdag daaraanvolgende de gestrande walvisch te Borssele voor F 500,-. Op deze kooppenningen is naar wij vernemen beslag gelegd.' De Zierikzeesche Nieuwbode van 26 mei geeft aan wie bij het conflict over de walvis betrokken waren: 'Daar er eenigen te Borsele, waaronder de schieter van den visch, den schipper als vinder van denzelven het regt van eigendom betwisten, is de zaak thans in handen van den regter.' Wie uiteindelijk het geld van de veiling kreeg is onbekend. Juist over dit jaar ontbreken de dossiers van het kantongerecht, zodat we niet weten hoe het beslag afliep, dat op de wal vis gelegd was. Kopers waren: Hans van den Bent, koopman; Gerard van de Vreede, aannemer; Jacobus Leunis, broodbak ker; Cornelis de Regt, schip persknecht en Abraham Afb. 2. De Kaloot in 1864. Leunis, schipper. Alle kopers 30

De Spuije | 2010 | | pagina 32