Tekening uit de Gerechtsrol van Waarde, 1567-1572 (RAZE 3520). In november 1574 eist Pieter van Keele de kosten van het schotten van de koeien van Pauwels Vleecke. Hij is dus zeer zeker veehouder geweest. In de rechtdag van 10-6-1581 wordt hij nog voor het gerecht gedaagd in verband met schuld van de koop van een huis, van pacht en van 'ver teerde costen' (RAZE 3523). Kort daarna is hij van deze eis ontslagen, mogelijk omdat hij toen te oud was (70 jaar) en geen inko men had. Wie 'de moelenaer' was zullen we niet te weten komen. In de jaren 1560 en 1561 vinden we in Waarde een Cornelis Janse Moelenaer of de Moelenaere. In 1568 een Frans Cornelisse Molenaer (diens zoon?) en in hetzelfde jaar een Heijndrick Piersen, alias Molenaere. Misschien is een van hen de boven de tekening vermelde molenaar. Overigens is mij niet gebleken dat de drie personen aan elkaar verwant waren en zelfs niet dat zij ooit met elkaar handel gedreven hebben of op een andere wijze met elkaar te maken hebben gehad. Dus wat is de betekenis van het papiertje met de tekeningetjes? Geen van hen schijnt een functie bij het gerecht te hebben gehad. Op het eerste gezicht lijkt het de uitslag van een stem ming, maar waarvoor en waarom die ellip sen? In notulenboeken van de kerk staan vaak verkiezingen van ouderlingen en dia kens, maar dat zijn altijd verticale streep jes (turfjes) achter de naam van de kandi daat. In de hier afgebeelde tekeningetjes liggen de streepjes horizontaal. Hebben de heren met elkaar in de herberg gedobbeld of met kaarten gespeeld, en is het de score? Dan heeft Jan Ingelsen gewonnen, want die heeft de meeste streepjes. Ik heb geen idee, maar vind het wel fascinerend. U ook? Noten: 1. Een viertel is een veel gebruikte inhoudsmaat voor graan. 2. Een steen is een gewicht van zes of acht pond. 3. Viggen: Vlaams woord voor biggen fa b w JM& 37

De Spuije | 2010 | | pagina 39