Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Zeeuwse emigratie naar Noord-Amerika tussen mythe en werkelijkheid Hans Krabbendam2 Watersnoodramp 1953. Het verhaal achter de onbekende foto Willem Passenier11 Oranj' en Zeeland, da's de leus! Cees van den Bovenkamp17 Archeologisch onderzoek aan het Marktplein te Biezelinge Hans Jongepier20 Jan Welle, een soldaat uit het Regiment van Baaden W.P den Toom27 De Borsselse vinvis (Balaenoptera physalis L, 1758) van 1869 Gerard Heerebout29 Jobje op de Kaloot Jenny Blankenburgh32 De Hubelamswegeling Johan Boogaard32 Reacties van lezers34 Zoekplaatje35 Wie het weet mag het zeggen.Paul Harthoorn36 Boekindruk: De oorlog in stukken Hugo de Potter38 In memoriam Kees Huisson40 Twee jaar geleden heeft Hans Krabbendam tijdens de jaarvergadering een lezing gege ven over emigratie vanuit Zeeland naar de Verenigde Staten. Op deze lezing kwamen veel enthousiaste reacties en we zijn dan ook blij dat we deze Spuije kunnen openen met een door Hans Krabbendam geschreven artikel over dit onderwerp. In het artikel gaat hij in op het beeld dat bestaat over de omvang en achtergronden van deze emigratie. In de tweede bijdrage het bijzondere verhaal van Willem Passenier, die als militair betrok ken was bij hulpacties tijdens de Watersnoodramp. Hij was toevallig bij zijn ouders in Sint Laurens toen de dijken doorbraken. De eerste dagen werd hij ingezet op Walcheren en daarna op Noord-Beveland. We lezen over de moeilijke omstandigheden waaronder de mili tairen moesten werken en de soms gespannen verhouding met de plaatselijke bevolking. Dit jaar zal de koningin op Koninginnedag een bezoek aan Wemeldinge brengen. Een goede aanleiding voor het Historisch Museum De Bevelanden om een tentoonstelling te wijden aan de Koninginnedagviering op de Bevelanden door de jaren heen. Conservator Koen van Rooijen vertelt in een bijdrage van Cees van den Bovenkamp over de achtergronden en over de bijzondere voorwerpen die we in het Museum kunnen zien. Het gebeurt niet zo vaak dat we aandacht kunnen besteden aan archeologisch onderzoek op de Bevelanden. In deze Spuije hebben we echter het verslag van een opgraving in het centrum van Biezelinge. Hans Jongepier neemt ons mee op een tocht langs de verschillende grondlagen waaruit we de eeuwenlange geschiedenis van het gebied rond de voormalige haven kunnen aflezen. Niet alleen in onze tijd halen gestrande walvissen zo nu en dan de krantenkoppen. Dat gebeurde ook in 1869, toen een vinvis op het strand van de Kaloot terecht kwam, zo vertelt Gerard Heerebout. Nu word als regel geprobeerd de walvis terug het water in te krijgen, in die tijd greep men naar het geweer. Waarna er in dit geval prompt een strijd ontstond over wie recht had op de opbrengst van het dier: de vinder of de schutter. Naast het jaarverslag en de contributienota ontvangt u bij deze Spuije ook het overzicht van de nieuwe activiteiten. We hopen u daar ook dit jaar weer regelmatig te ontmoeten. Te beginnen bij de jaarvergadering op 9 april. De redactie De nota van de Heemkundige Kring voor uw bijdrage over 2010 is bijgesloten in dit blad. 1

De Spuije | 2010 | | pagina 3