Boekindruk De oorlog in stukken. De beleving van de jaren 1940-1945 op de Bevelanden. Samen gesteld door Frank de Klerk. Uitgegeven door Uitgeverij Het paard van Troje, Goes (2009). ISBN 978-90-809-531-78. Te koop in de boekhandel voor 19,95. In de inleiding zet de auteur/bronnenver- zamelaar de wijze uiteen waarop hij dit boek heeft samengesteld. Als uitgangspunt heeft hij een aantal bekende thema's uit de Tweede Wereldoorlog genomen. Vervolgens is hij op zoek gegaan naar bronnen die deze thema's in een Bevelandse context plaat sen. Bij het opsporen van de bronnen heeft de schrijver alle geluk van de wereld gehad. Ik heb het idee dat hij zo ongeveer de geluk kigste mens van de Bevelanden en omstre ken moet zijn geweest tijdens het samen stellen van dit mooie boek. Het boek bestaat uit drie hoofdstukken: 1. Het begin van de oorlog (28 pagina's). 2. Het gewone leven gaat door (60 pagi na's). De nadruk ligt op de periode van de bezetting van de Bevelanden door de Duitsers. 3. Naar de bevrijding (30 pagina's). De schrijver behandelt de aanval in mei 1940, de bezetting en het verdrijven van de Duitse troepen door de Geallieerden in het jaar 1944. Het boek bevat een groot aantal bronnen, waarvan de meeste tot nu toe onbekend waren bij het grote publiek. Het gaat om foto's, dagboeken, officiële documenten van zowel Nederlandse als Duitse zijde. Je zou het een bronnenboek kunnen noe men met een beperkte uitleg (toelichting) die als een rode draad door het boek loopt (de in rood gedrukte tekst). Een redelijke kennis van WOII maakt het een stuk gemakkelijker om de thema's in een groter verband te plaatsen. De lezer neemt de rol van de historicus over in die zin dat hij zijn eigen verhaal distilleerd uit het bronnenmateriaal. Je krijgt een eigen verhaal over de wijze waarop de oorlog en Afb. 1. Omslag van het boek. de bezetting werden beleefd op de Bevelan den. Het eerste hoofdstuk behandelt de mobi lisatie en de aanval van de Duitsers op de Bevelanden. Het Nederlandse leger, nauwelijks voorbereid, slecht getraind en uitgerust was geen partij voor het Duitse, leger. Het Nederlandse leger maakte een weinig heldhaftige indruk. Ze waren beter in het zich terugtrekken dan in het zich verdedigen tegen de Duitse aanvallen. De Franse troepen daarentegen gingen wel de strijd aan met de Duitsers. Ze hadden dan ook meer slachtoffers te betreuren dan het Nederlandse leger. Na de nederlaag begon de bezetting en de aanpassingspolitiek. Zoals in de rest van Nederland probeerden de Bevelanders de draad weer op te pak ken en het leven weer zo normaal mogelijk voort te zetten. Zeker in het begin van de 38

De Spuije | 2010 | | pagina 40