OPROEP Aan de inwoners der provincie zeeland! In memoriam Kees Huisson - de ondergrondse (het verzet) - Dolle Dinsdag in september 1944. Hoofdstuk drie gaat over de bevrijding van de Bevelanden in de maanden oktober en november 1944 en het instellen van het Militaire Gezag dat tijdelijk het gezag over nam namens onze regering in Londen. Het hield zich ook bezig met het interneren van landverraders en moffenmeiden. Het is een boek geworden waarin belang rijkste onderwerpen uit WOU worden toe gelicht aan de hand van Bevelanders die de oorlog hebben meegemaakt. Het gaat in dit boek om de beleving van WOII door de Bevelanders. De samensteller is er goed in geslaagd om een beeld op te roepen van het dagelijkse bestaan tijdens de bezetting. De uitgever heeft er weer een aantrekkelijk boek van gemaakt, zowel wat de inhoud als wat de vormgeving betreft. Afb. 4. Werken voor de Duitsers. Hugo de Potter Ben invasie vnn de Anglo-Amcrikuncn kun ieder «ogenblik plautn vinden. Gelukt lie< hun, zich hier van te zetten. dan wordt het een strijd om ieder stukje grond en om elk huis. Duo rul e.r geen steen op den onder blijven- Menscben. hukten en hofsteden zullen aan de vernietiging prijs gegeven worden. Het mooie Zcclnnd zal ten offer vallen tuvn een vreeselijk noodlot. Zeeuwen 1 hot gnat hier om U als mensch! Hot gaat om uw moolo land, dat door Uw voorvadoron in oen oouwonlangen strijd aan do zoo ontworsteld Is. Zeeuwen 1 daarom moot U holpon do Invaslo to verhinderen. Mannen en vrouwen, jungrns en meisjes moeten zich in dit grootc gevaar ter beschikking van de Duitschc Weermacht stellen om werk te verrichten. Wie zich aan deze ciseh onttrekt of zelfr. saboteert, begaat een verraad ai ui zijn land en aan de bevolking van Zeeland. Volgt daarom don roop van Uw burgemooslors. Alle niet om politieke reden geëvacueerde personen dezer provincie, die ook helpen willen, kunnen van nu af met toestemming van hunne burgemeesters tcrugkceren. met uitzondering van de gcïvacoccrdcn der gemeente Vlissingcn. MIDDBLBURG. 19 April 1944. MIÏNZER. Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de Provincie Zeeland. Op 5 februari 2010 is ons actieve lid Kees Huisson overleden. Hij werd op 5 augustus 1936 in Oud-Sabbinge geboren. Na zijn loopbaan als leraar Engels aan het Buys Ballotcollege (nu het Ostrea Lyceum), in Goes, heeft hij zich enthousiast ingezet voor het veldnamenonderzoek van onze vereniging. Samen met zijn broer Piet (de broers waren onafscheidelijk) ging hij er vele malen op uit om bij oudere inwoners de vroegere veldnamen van Wemeldinge, Kapelle en Kattendijke op te sporen. Hij heeft daarmee een waardevolle bijdrage geleverd aan het regionaal historisch onderzoek. Wij denken met dankbaarheid terug aan deze actieve, vriendelijke en bescheiden vrijwilliger. 40

De Spuije | 2010 | | pagina 42