Zeeuwse emigratie naar Noord-Amerika tussen mythe en werkelijkheid Hans Krabbendam In het jaar 2009 herdenken Nederland en de Verenigde Staten dat hun contacten vier eeuwen geleden begonnen. Het Roosevelt Study Center, het Middelburgse onder zoeksinstituut voor Amerikaanse geschie denis, publiceerde over dit onderwerp een overzichtswerk. Om het onderwerp te verbinden met de eigen omgeving is het goed om te kijken wat het Zeeuwse aan deel in deze betrekkingen is, vooral naai de personele uitwisseling. Dit artikel richt zich op de Zeeuwse emigratie naar Ame rika en onderzoekt of en hoe de populaire beeldvorming gebaseerd is op de feitelijke toedracht.11 Wie de details van de kaarten van sta ten in het Amerikaanse Middenwesten bestudeert, vindt daar slechts een paar Zeeuwse plaatsnamen, zoals Zeeland, Mid delburg, Oostburg. Wie nog verder gaat en historische atlassen raadpleegt komt al op de vroege kaarten van Nieuw Nederland de plaatsnamen Vlissingen (het huidige Flushing) en Middelburgh (later New town tegen. De provincie Zeeland lijkt stiefmoederlijk bedeeld met counterparts in Amerika. Plaatsnamen als Groningen, Friesland en vooral Holland en Amster dam zijn veel talrijker. Het geringe aantal plaatsnamen zou dan aanleiding kunnen geven om te denken dat er weinig Zeeuwen zijn geëmigreerd of dat ze geen behoefte hadden om hun verbondenheid met de oude provincie met een naam duidelijk te maken. Beide conclusies zijn voorbarig, want net zomin als de plaatsnamen bete kenen dat deze dorpen exclusief door Zeeu wen werden bevolkt, al hadden ze wel het initiatief genomen, zijn dit niet de enige plekken waar de Zeeuwen zijn neergestre ken. De bronnen tonen aan dat er juist veel Zeeuwen vertrokken zijn naar de Verenigde Staten, al liepen ze niet altijd voorop. Die stroom verliep minder schoksgewijs dan bijvoorbeeld die van de Friezen. In de loop van de negentiende eeuw verdween na de eerste generatie de gehechtheid aan de provincie van herkomst. Iedere emigrant uit Nederland noemde zich een Hollander, waar hij of zij ook vandaan kwam. Plaats namen geven dus wel wat informatie, maar niet het hele verhaal. Met het opruimen van dit eerste misverstand is een eerste stap gezet naar een reëel beeld over de emigratie uit Zeeland. Niemand die de huidige debatten volgt over immigratie, zal het ontgaan hoeveel emotie daarin meespeelt. Het verschijnsel emigratie gaat vaak samen met allerlei associaties die minder door kennis dan door gevoel worden gevoed. Voor de negen- tiende-eeuwse versie geldt dat evenzeer. De vijf meest voorkomende gedachten over emigratie zijn dat het om kleine aantallen gaat, die extreme armoede en religieuze vervolging ontvluchtten en die bij aan komst op de plek van bestemming een hopeloze verdeeldheid aan de dag legden en door star conservatisme gedreven een geïsoleerd bestaan opbouwden. Niet ieder een zal al deze zaken tegelijk aanhangen, maar in combinatie komen ze vaak voor en kunnen ze een goed begrip over immigratie verstoren. Dit artikel gaat na welk deel van deze stellingen juist is en in welke mate ze een correcte weergave van het verschijn sel emigratie geven. Dit aan de hand van de Zeeuwse emigratiegeschiedenis, geïl lustreerd met voorbeelden uit de Bevelan- den.2) Aantallen Als eerste komt de vraag naar de omvang aan de orde. Emigratie vindt vooral plaats als burgers tot wanhoop gedreven zijn of er vanuit gaan dat in het land van bestem ming het leven beter zal zijn dan in het land van herkomst. Economische conjunc tuur was de belangrijkste indicator van het verloop van emigratiegolven. Dit gegeven verklaart waarom er weinig Zeeuwen in 2

De Spuije | 2010 | | pagina 4