Afb. 3. S.S. France. plaats in het graafschap Staffordshire. Hij had op 16 november 1915 dienst genomen bij de Royal Navy voor zo lang als de oor log zou duren. Op 16 juni 1916 werd hij geplaatst op de HMS Eden. Twee dagen later, nadat hij met het oorlogsschip was uitgevaren, verloor hij het leven, niet door oorlogshandelingen. Zijn schip moest het Franse passagiersschip, s.s. France, dat dienst deed als hospitaalschip, begeleiden op een tocht vanuit Engeland door het Kanaal naar Le Havre. Midden in de nacht van 18 juni, om 3.00 uur, kreeg het grote schip problemen met het roer. Het escorte werd gewaarschuwd, maar dat was te laat voor de HMS Eden. Het Franse schip ramde de kleine destroyer, die in tweeën brak. Het voorste gedeelte zonk onmiddel lijk. Het achterste bleef drijven en werd door een sleepboot naar Le Havre gebracht. De koksmaat had pech. Met 41 anderen verbleef hij in het voorste deel en verdronk. Een maand later spoelde zijn lichaam op Wissenkerks grondgebied aan. De meeste omgekomen schepelingen zijn nooit gevon den. Whitfield werd in Kamperland begra ven. Een gedenksteen is daar nog steeds op het graf aanwezig.5' De Duitse vliegenier Op 21 september 1917 spoelde op het schor nabij de Thoornpolder het in verregaande staat van ontbinding zijnde lichaam van een Duitse vliegenier aan. Het legitimatie bewijs was echter nog aanwezig. Daarop stond de naam van Franz Pernet, geboren 23 april 1895. Hij was luitenant-vlieger, lang 1.68 meter. Op de kleding enkele onderscheidingstekens, waaronder het Duitse IJzeren Kruis. Dokter Fret ver richtte weer de doodsschouw en nadat men het lijk behoorlijk had gekist, begroef men het op de algemene begraafplaats van Kamperland. Daar zou het evenwel niet lang blijven rusten. Een maand later kwam de 'opdracht' om de kist op te graven, die te plaatsen in een zinken kist, waarna het geheel via Kortgene per schip naar Rot terdam moest worden vervoerd. De Rot- terdamsche Begrafenis Onderneming zou er voor zorgen, dat het lichaam naar Duits land werd overgebracht voor herbegraving in het familiegraf van generaal Ludendorff, de stiefvader van Pernet. Ludendorff was niet de eerste de beste. Hij had zitting in het opperbevel van het Duitse leger, werd bevorderd en gedecoreerd en was in 1917 één van de legerleiders, die voorstander was van een onbeperkte duikbootoorlog. Die leidde tot deelname van de Verenigde Staten aan de Eerste Wereldoorlog. Mis schien is Ludendorff het meest bekend door zijn gedrag bij de Putsch van Hitier in München op 9 november 1923. Hij liep op die dag in vol ornaat naast Hitier. Toen er schoten vielen, verdween de dictator in de dop met de zijnen schielijk van het toneel. Ludendorff liep gewoon door. Na het mislukken van de poging van Hitier om de macht over te nemen, had de generaal slechts minachting voor de gewezen korpo raal. Beiden kwamen in april 1924 voor het gerecht. Hitier ging de gevangenis in en schreef daar Mein Kampf. Ludendorff werd vrijgesproken. Pernet werd op 5 september 1917 neerge schoten door de Engelse vlieger Keith Park. Het was diens dertiende overwinning in de lucht. Het luchtgevecht, waarbij de Duit ser omkwam, vond plaats in de buurt van Oostende. Het squadron van de Engelsman was toen gelegen in de buurt van Duin kerken. Pernet was lid van het Jagdstaffel Bölcke.61 Joseph Acton De Nieuwdorpse arts A.K. Gelderblom kreeg op 15 januari 1918 het verzoek van de veldwachter van Nieuwdorp om aan de zeedijk van de Van Citterspolder, ten zui den van de Sloedam, een lijkschouwing te verrichten. Hij kon, lettend op de staat van 5

De Spuije | 2010 | | pagina 11