de totaliteit van de geschiedenis van het kapittel is het slechts een detail. Het geeft ons echter zicht op de consciëntieuze en omzichtige manier waarop men dergelijke zaken behartigde. Daarom is het de moeite waard om deze akte te analyseren.8' De akte van notaris Cornelis Janszoon Mels We schrijven 18 maart 1562. Notaris Mels begeeft zich op verzoek van heer Nicolaas van der Vesten en de Kapelse ambachtsge rechtigden vanuit Goes naar Kapelle. De dag tevoren was hij in het dorp geweest om er ten huize van Nicolaas van der Vesten een verklaring vast te leggen van Jacob Corneliszoon metser te Kapelle, Maerten Claeszoon te Biezelinge, Robrecht Matheeuszoon te Kapelle en Laureys Jacobszoon te Biezelinge over de slechte kwaliteit van het bier dat door de schip per en biersteker Willem Maertszoon Bom in Delft was gekocht. Maar nu was er een zaak van veel meer gewicht aan de orde en wel de afhandeling van de formalitei ten rondom de benoeming van Nicolaas van der Vesten als deken van het kapittel. Nicolaas van der Vesten, waarschijnlijk de oudste kanunnik in dienstjaren, c.q. de meest invloedrijke kanunnik in het kapit tel, was erop gebrand om de opvolger van de terugtredende deken Gijsbrecht Brunt te worden. De voorbereiding was uitstekend geregeld. Het belangrijkste document dat Nicolaas van der Vesten aan de notaris voorlegde was een brief van 12 februari 1562 van Frederik Schenck van Toutenburg, aarts bisschop van Utrecht, 'beroerende de resig natie ende permutatie der Decanie van der Capellen voirnoemt van Ghijsbrecht de Brunt op den voirscreven Heer Niclaes van der Veste.' De bisschoppelijke toestemming voor de overdracht was met deze brief dui delijk vastgelegd. Behalve de brief van de aartsbisschop werd een drietal andere stukken aan de notaris voorgelegd: 1. een brief van consent van Willem Eghels namens zijn vrouw, collatrix van de dekenij, van 9 augustus 1561; 2. een notarisakte van jonkvrouw Anna van Ghijstelle, oudste dochter van wijlen jonk heer Joost van Ghijstelle, ambachtsvrouw binnen de parochie Kapelle, eveneens collatrix, van 21 augustus 1561; 3. een brief van consent van Balthazar Vilain, schout van Kapelle en Biezelinge, tevens rentmeester van Haemsteden ambacht in Kapelle, toebehorend aan Willem Eghels, burgemeester te Kortrijk en de kinderen Cabelaus te Gent (geen datum vermeld). 'Alle welcke briefven ende munimenten ick notaris ghesien ende overghelezen heb bende, hebbe ten verzoucke van den zeiven heer Niclaes doen vergaderen de voirscreven capittelheeren om te begheeren uut crachte van de voirnoemde briefven, solemnelijcken gheintroduceirt ende ingheleyt te werden den voirscreven heer Niclaes als deken naer ouder costume ende maniere van doene.' Het verzoek van de notaris aan de kanun niken was dus om in te stemmen met de benoeming van de uit hun midden naar voren gekomen Nicolaas van der Vesten tot deken van het kapittel. Dit onder voor waarde van het in handen van de notaris stellen van de borgsom, 'sufficient voir alzoo vele als de Institutie zoude mueghen bedraghen, alzoo verre die haerluden toebe hoorde ende't zelve wisten te bewijsene met recht ende redene.' Zo eenvoudig ging het echter niet. De kanunniken trokken zich terug in verga dering en na hun onderling overleg, zo schreef de notaris, verzochten ze 'van mij notaris ghelezen te werden de voirnoemde briefven van consente, admissie, permutatie ende resignatie etc., de welcke ick de zelve heeren wel overluudt uutghelezen hebbe.' Nadat de voorlezing door notaris Mels gedaan was hebben de kapittelheren de brieven ter inzage gevraagd om ze nauw keurig te kunnen bestuderen, 'd welck hen- luden altemale goedtwillichlijck ghedaen es gheweijst.' Schout Vilain en heer Nicolaas waren stellig van mening dat dit voldoende was geweest. Ze hebben opnieuw 'minnelijcken ende vriendelijcken versocht aen de zelve capittelheeren om van henluden ghein troduceirt ende ingheleijdt te werden den voirnoemden heer Niclaes tot de voirscreven decanie met alle solemnijteijten Edoch, wat schetst de verbazing van 12

De Spuije | 2010 | | pagina 18