Afb. 4. Het gesticht voor weeskinderen Veenhuizen 1. besloten hen voor dit maal te excuseren. De opluchting is groot, heel groot. Het echtpaar put zich uit in herhaalde dankbetuigingen. En zij beloven plechtig, aan de raad van opzieners, aan de directeur en via hem aan de landelijke leiding voortaan door hun gedrag zich deeze gunst te willen waardig maken. Ze hebben hun lesje geleerd. Enkele schijnbaar-misnoegden zijn, door eene zagte wederlegging en berisping, terstond tot reden gebragt, heet dat een tijdje later in het maandblad van de Maatschappij. Ik zal het vrouwtje nauwlettend in het oog houden, schrijft de directeur, maar dat is nauwelijks nog nodig. De familie Burks onthoudt zich voortaan van alles wat maar in de verste verte zou kunnen duiden op ondankbaarheid. Er zal van hen nooit meer een onvertogen woord over de kolonisatie naar buiten komen. Bedelaarsgestichten Het is typerend voor Johannes van den Bosch dat hij al na drie maanden de proefneming als geslaagd bestempelt. Hij begint aan een geforceerde uitbreiding. In 1819 worden er in Frederiksoord vijftig huisjes bijgebouwd, in 1820 wordt de kolonie Willemsoord gesticht, vernoemd naar kroonprins Willem, de latere koning Willem II, en in 1821 de kolonie Wilhelminaoord, vernoemd naar de dan net overleden koningin-moeder Wilhelmina van Pruisen. Daaromheen zijn nog andere kolonies, maar na een tijdje worden die administratief samengevoegd met de bovengenoemde. Dan zijn er ongeveer 400 kleine hoeves verdeeld over kolonie 1, Frederiksoord, kolonie 2, Wilhelminaoord en kolonie 3, Willemsoord. Die drie gaan aangeduid worden als de vrije koloniën wanneer de Maatschappij van Weldadigheid er daarna toe overgaat grote gestichten te bouwen. Eerst op de Ommerschans, een verlaten vesting in de nabijheid van het Overijsselse Ommen. Daar verrijst zomer 1822 een groot gebouw waar op slaapzalen duizend bedelaars kunnen worden ondergebracht. Na een verbouwing begin 1823 blijken er ook 1200 in te passen. Datzelfde jaar begint 28

De Spuije | 2010 | | pagina 34