Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Klein leed in de Grote Oorlog A.J. Barth2 Nicolaas van der Vesten, deken van het kapittel in de kerk van Kapelle G. J. Lepoeter 9 Nel van Leijen: Merklappen blijven me altijd trekken! Cees van den Bovenkamp18 Kleine ongevallen en gebeurtenissen uit het dagelijks leven in de achttiende eeuw W.P. den Toom22 De Bevelanden en de landbouwkoloniën Will Schackmann 23 Reacties van lezers32 Boekpresentatie: Van Hoogstammen en Land en Heren van Stand34 Kanaalkunst35 Levendale rijmt er op los Paul Harthoorn 37 Opening van de Napoleonroute in 's-Heer Hendrikskinderen 39 Excursie naar Oud-Sabbinge40 Activiteitenprogramma september - december 201041 Boekindrukken: Tewerkgesteld in Duitsland O.W. Hoogerhuis 43 Boekindruk: Geld in het water Frank de Klerk46 Dit nummer van de Spuije begint met een bijdrage over een vergeten stukje oorlogsgeschie denis. Niet uit de Tweede Wereldoorlog, maar uit de Eerste. Over deze oorlog en de gevolgen daarvan, voor Zeeland in algemeen en de Bevelanden in het bijzonder, is tot nu toe betrek kelijk weinig geschreven. Met de herdenking, in 2014, van het uitbreken van de oorlog in zicht, hopen we er de komende jaren in de Spuije meer aandacht aan te kunnen schenken. Met het artikel Klein leed in de Grote Oorlog, door A.J. Barth, maken we daar een begin mee. Het artikel gaat over de militairen en zeelieden die levenloos aanspoelden op de Beve- landse kusten. In dit geval vooral op Noord-Beveland. De meesten van hen zijn naamloos gebleven, maar van enkelen is wel bekend wie ze waren en hoe om het leven kwamen. Met een grote stap terug in de tijd komen we daarna in het zestiende-eeuwse Kapelle terecht. Daar moest in 1562 een nieuwe deken van het kapittel van de kerk worden benoemd. G. J. Lepoeter analyseert een notariële akte waarin de benoeming van Nicolaas van der Vesten werd vastgelegd. Vervolgens gaan we naar Drenthe waar begin negentiende eeuw enkele landbouwkoloniën werden gesticht. In december 2009 hield Will Schackmann, auteur van het boek De proef - kolonie, een goed bezochte lezing in de Openbare Bibliotheek in Goes. Naar aanleiding daarvan heeft hij een artikel geschreven voor de Spuije, waarin hij vertelt over enkele Beve- landse families die naar Drenthe trokken. Ze verheten Zeeland in de hoop op het nieuw ont gonnen land een beter leven te vinden. Soms lukte dat, maar het vergde de nodige inspan ning en lang niet iedereen kon een succesvol bestaan opbouwen. We ontvingen weer een aantal reacties op artikelen die in de Spuije verschenen zijn. Onder andere over de vraag waar het Hooge Huis in Sinoutskerke nu echt heeft gestaan. Een kwestie waarover, ook na de discussie in deze Spuije, waarschijnlijk het laatste woord nog niet gezegd is. Verder is er aandacht voor de opening van een wandelpad in 's-Heer Hendrikskinderen: de Napoleonroute en voor een kunstmanifestatie in het Goese havengebied. Deze zomer is er daarnaast nog een bijzondere merklappententoonstelling, in de grote Kerk in Goes. Daar zal een bijzondere verzameling uit het Vlaamse Kontich te zien zijn. We wensen u een goede zomer en hopen u vanaf 4 september weer bij de najaarsactiviteiten te ontmoeten. De redactie 1

De Spuije | 2010 | | pagina 3