Boekpresentatie: Van Hoogstammen en Land en Heren van Stand gewoonlijk bestaande uit ééne streep met vier of vijf dwarsstrepen, die bij elk gewon nen spel hetzij bijgeschreven of uitgeveegd worden, ten einde ieders winst en verlies te kunnen berekenen. Volgens het Stoett spreekwoordenboek zou de uitdrukking 'een halve stuiver boven Jan,' ontleend aan zijn het kaartspel jas sen. De uitdrukking 'een boom opzetten', wat betekent 'gezellig babbelen', is ook afkomstig van jassen. Een spel met drie personen wordt ook wel een 'dreiboom' genoemd, en vandaar dus 'een boom opzet ten', oorspronkelijk een uitspraak die bete kende dat men een nieuw spel wil beginnen (met drie spelers), maar door betekenisver ruiming dus nu 'gezellig babbelen'. Misschien hebben de heren met z'n drieën gejast, een 'dreiboom.' De geschiedenis van de De Zeeuwsche Fruitteeltmaatschappij. De Heemkundige Kring De Bevelanden en het Fruitteeltmuseum in Kapelle hebben besloten tot publicatie van De geschiedenis van de Zeeuwsche Fruitteeltmaatschappij van de hand van drs. J.P. de Jonge. Het boek zal in oktober in het Fruitteeltmu seum gepresenteerd worden. Het boek omvat 112 bladzijden met ongeveer vijftig afbeeldingen en zal ver krijgbaar zijn bij de boekhandel, Fruit- teeltmusem en de Heemkundige Kring De Bevelanden. Een tipje van de sluier: Het verhaal van de fruitteelt wordt in dit boek verteld aan de hand van de geschiedenis van de Zeeuw sche Fruitteelt Maatschappij (ZFM). Dit bedrijf heeft door de jaren heen uitgebreid verslag gedaan van zijn activiteiten en soms ook over de achterliggende motieven. De nadruk ligt daarbij op de eerste helft van de vorige eeuw. Jarenlang werd de ZFM als een modelbedrijf beschouwd. De excursies die voor de leden van de Neder landse Pomologische Vereniging naar de boomgaarden van de Fruitteelt Maatschap pij werden georganiseerd getuigen daar van. De geschiedenis van de ZFM is veel meer dan een bedrijfsgeschiedenis. We krij gen een beeld van de ontwikkelingen en trends in de fruitteelt. Het belang van de export, productvernieuwing, mechanisatie, opkomst van de chemische bestrijdingsmid delen, het ontstaan van veilingen. Toen er vanaf ongeveer 1895 na een diepe crisis herstel voor de landbouwsector begon te komen, ontging dat enkele welgestelde Zuid-Bevelandse families, die nauw bij de landbouw betrokken waren, niet. We zien dat aan hun investeringen in akkerbouw en fruitteelt, onder andere in de Zeeuwsche Landmaatschappij De betreffende families vormden een voor name sociale groep op Zuid-Beveland in de eerste decennia van de twintigste eeuw. Een groep waarvan de leden elkaar ook regelmatig ontmoetten bij de uitoefening van hun vele politieke en bestuursfunc ties bij provincie, gemeente of waterschap. Bekende Zuid-Bevelandse namen als: Van den Bosch, Kakebeeke, Lenshoek, Van der Have en Fransen van de Putte. Een kleine, invloedrijke groep die niet alleen door eco nomische, maar vooral ook door familieban den nauw met elkaar verbonden was, zoals dit boek laat zien. 34

De Spuije | 2010 | | pagina 40