Activiteitenprogramma september - december 2010 zaterdag, Bezoek aan het vernieuwde Bevrijdingsmuseum Zeeland, (v/h Infatuate) september Uitleg en toelichting vooraf in het museumcafé. Plaats: Coudorp 41, Nieuwdorp. Aanvang: 14.00 uur. aterdag, Buitenbevelandse reis naar Den Briel. Zie hieronder voor details. 16 oktober Ontmoetingsplaats: Museum (in het Stadhuis), Markt 1, Brielle. Aanvang: 10.30 uur. zaterdag, Buitenlandse reis naar Damme, België. Zie hieronder voor details. 13 november Ontmoeting in Restaurant-Bistro Damse Poort, Kerkstraat 29, Damme tus sen 10.00-10.30 uur. oensdag, Auteur G.J. Lepoeter vertelt over Een verloskundige praktijk op het december Zeeuwse platteland (Marinus Nathanaël de Broekert heel- en vroedmees- ter 1824-1871); weergave, analyse en beschouwingen. Plaats: Bibliotheek Goes, Oostwal 34. Aanvang: 19.30 uur. Deze acitiviteit wordt mede mogelijk gemaakt door de Bibliotheek van Goes. ezamenlijke excursie van de Heem- undige Kring De Bevelanden en de WN-afdeling Zeeland op 16 oktober 010 naar Brielle. rogramma Ontvangst 10.30 uur in het museum (in het ladhuis), Markt 1 in Brielle. Rondleiding ongeveer 1 tot 1,5 uur. Intree: museum jaarkaart of 1.00 p.p. unch op eigen gelegenheid en vrije wan deling. m 14.00 uur verzamelen bij het stand- oeeld van Koningin Wilhelmina op de markt voor een rondleiding met een gids Por de stad en over de wallen, duur onge- eer 1.5 tot 2 uur. De rondleidingen worden betaald door de KDB en de AWN. rielle Waar je ook Brielle (of den Briel, de his- orische benaming) binnenkomt, het oude centrum ademt de sfeer van vervlogen ijden. De vestinggordel van Den Briel is gerestaureerd tussen 1972 en 1975. Ves tingsteden zijn steden die in het verleden verden omringd met muren, wallen, bas tions en andere verdedigingswerken. Deze moesten de burgerbevolking beschermen tegen aanvallen van buitenaf. Nederland heeft door de eeuwen heen te maken gehad met vele indringers. Al deze ongewenste bedreigingen en overheersingen hebben een blijvend stempel op ons land gedrukt. En met name op de steden die een functie hadden in onze landsverdediging: de Ne derlandse Vestingsteden. De tijden van hermetisch afgesloten stads poorten zijn inmiddels lang vervlogen en de kruitdampen zijn al lang opgetrokken. Gelukkig maar, want nu kan iedereen ge nieten van de schoonheid en charme van de vestingsteden en hun verdedigingswerken. Iedere stad heeft zo haar eigen verhalen te vertellen en ademt een eigen sfeer uit. De inname van Den Briel door de water geuzen op 1 april 1572 is zo'n historisch feit dat nog elk jaar herdacht wordt. In de stad vindt u o.a. vele oude straten, het voormalige stadhuis met de fraaie trapgevel, een voormalig weeshuis, het zeeliedenasiel en talrijke oude woonhuizen. Grote blikvanger is de Grote of Sint Catha- rijnekerk. 41

De Spuije | 2010 | | pagina 47