als een goed opmerker, maar zijn soms gedetailleerde beschrijvingen maken het soms lastig de verhaallijn te volgen. An derzijds maakt juist de informatie over de details zijn belevenissen erg concreet. Hij legt er in zijn dagboek regelmatig getuige nis van af dat hij alleen met Gods hulp al de gevaren kon doorstaan en dat het alleen Zijn bewarende hand is geweest dat hij weer veilig naar Yerseke kon terugkeren. Ook in Krabbendijke dwong de bezetter een aantal mannen om te gaan werken in de Duitse oorlogsindustrie. In het boek Krabbendijke in oorlogsjaren - 1940 tot 1945' is het relaas van Jan Schrijver uit Krabbendijke opgenomen. Schrijver werd als dwangarbeider tewerkgesteld in een munitiefabriek in Christianstadt in Bran denburg. Zijn dagboekaantekeningen over zijn verblijf in Duitsland zijn te vinden op de pagina's 14 tot 109 van dit boek. De door Jan Schrijver opgetekende be levenissen zijn wat minder diepgravend dan die van Hubrecht Nieuwenhuize uit Yerseke. Het verslag van zijn verblijf in Duitsland heeft een routinematiger ka rakter. Schrijver verhaalt over de lange en onregelmatige werktijden in de Duitse fabriek. Hij spreekt over het eentonige eten dat de arbeiders voorgeschoteld kre gen. Om het vol te houden was de vanuit Nederland toegezonden post van grote emotionele betekenis en dit gold niet min der voor de pakketten met levensmiddelen. Christianstadt werd steeds intensiever gebombardeerd. Het bekende verhaal: na het luchtalarm moesten de arbeiders in de fabriek snel naar de schuilkelders en afwachten. Ook hier komt de fabriek uit eindelijk door de opgelopen schade stil te liggen en de meeste arbeiders worden naar Hamburg verplaatst. Duitsland stond in het voorjaar van 1945 op instorten. Overal chaotische toestanden. Schrijver moest met zijn lotgenoten het oorlogsfront pas seren om naar Nederland terug te kunnen keren. Hij beschrijft de gevaren die ze als groep liepen tijdens het onoverzichtelijke Afb. 2. De eerste soldaten arriveren 27 oktober 1944 in Krabbendijke. (Uit het boek: Krabben dijke in oorlogsjaren.) 44

De Spuije | 2010 | | pagina 50