lanbet ftljaöe Die Boekindruk: Geld in het water Geld, in het water, Antwerps en Mechels kapitaal in Zuid-Beveland na de stormvloe den in de 16e eeuw, door Cornells Dekker en Roland Baetens, ISBN 9789087041236, 336 pagina's, Hilversum, Uitgeverij Verlo ren 2010, prijs 29,-. In Zuid-Beveland, de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen (Assen/Krabbendijke, 1969/1982) bakent Cornells Dekker zijn onderzoeksgebied af tot Zuid-Beveland zoals het bestond op het einde van de middeleeuwen, aan de vooravond van de stormvloed van 1530. Het eindpunt van het onderzoek ligt in de 16e eeuw. Voor de historische geografie van het oude land is het nader te bepalen op de stormvloed van 1530, waardoor Oost-Zuid-Beveland fi' nu to gljcfrtifct nan Die nloct saaiere anno.fin. m.jtJBfc'.Drnutjfttcn tmrbfêo «ttttibu nuleQIcörti.u. Afb. 1. Voorpagina van een gedicht over de schade die ontstaan is door de overstroming van 1530. (Collectie Gemeentearchief Goes.) verdronk. De grootscheepse pogingen om dit gebied te herdijken blijven dus buiten beschouwing, (blz. 5). Menig lezer van het monumentale Zuid- Beveland zal onwillekeurig gedacht heb ben, hoe jammer het is dat de auteur aan die zeer bewogen en weinig succesrijke periode geen aandacht besteedde. Een belangrijk bezwaar zou zijn geweest, dat de zeer respectabele omvang van het boek nog eens sterk zou zijn toegenomen. Eenzelfde gevoel van teleurstelling bekroop de lezer van Zuid-Beveland in het verleden waar in enkele passages de ruimtelijke ontwikke ling van het dorp Goes werd afgedaan (blz. 42, 43). In 2002 verscheen van Dekker Een Schamele landstede, waarin hij de geschie denis van Goes tot op de bodem uitzocht en er een zeer leesbaar en boeiend boek over schreef. Hiermee werd het hiaat in Zuid-Beveland meer dan opgevuld. Werd in Zuid-Beveland het ontstaan en de verdere ontwikkeling van alle Bevelandse dorpen, polders en eilandjes beschreven, in Een Zeeuws dorp in de middeleeuwen, Wemel- dinge voor 1600, kon Dekker al zijn verza melde kennis over zijn eigen geboortedorp bundelen. Het was voor het eerst dat van een Zeeuws dorp een dergelijke monografie over de middeleeuwse geschiedenis ver scheen. In een artikel, getiteld Tussen Twee Vloeden, de strijd tegen het water in Zee land Bewesten Schelde tussen 1530-1532 (Hist. Jaarboek 1989), dat de pogingen tot herbedijking van het gebied in Oost-Zuid- Beveland tussen 1530 en 1532 beschreef, liet Dekker al zien dat ook dit onderwerp hem zeker niet losliet. Nu, in het voorjaar van 2010, publiceren Dekker en Roland Baetens, hoogleraar te Antwerpen, het boek Geld in het water, Antwerps en Mechels kapitaal in Zuid- Beveland na de stormvloeden in de 16e eeuw. In feite wordt met dit boek Dek- ker's Zuid-Beveland met dik 300 blad zijden uitgebreid. Het boek opent met een beschrijving van de relaties tussen 46

De Spuije | 2010 | | pagina 52