Ik kwam bij deze wonderlijke miniaturen door onze volgende merklappententoonstel- ling. In 'Tilly's huisjes en kruisjes' worden de merklappen van Tilly Jepsen-Flohil gecombineerd met poppenhuis(spullen) uit de collectie van het HMDB. Samen met Nel (conservator merklappen), Marianne en Clari (twee depotmedewerksters) was ik de poppenhuisspulletjes bij elkaar aan het zoeken in het depot. In ons allen kwam spontaan het kind weer naar boven en we waren het er unaniem over eens hoe ont zettend leuk die poppenhuizen toch eigen lijk zijn. Niet alleen voor kinderen om mee te spelen, maar ook voor volwassenen om een huis in te richten. Het kiezen van bij passend meubilair en schilderijtjes aan de muur. Een schouw of toch een potkachel? Hoeveel kinderkamers komen er, en hebben we wiegjes nodig of kleine kinderbedjes? Voor deze tentoonstelling is een deel hier van uit het depot gehaald; een klaslokaal, een volledig ingericht huis en een boeren- keuken zullen de vitrines sieren. Samen met nog een aantal 'setjes' meubilair. we een set houten slaapkamermeubels met marmer van rond 1920. Deze zijn gemaakt door het Duitse bedrijf Gottschalk. Een 'woonkamersetje' en een eettafel met stoe len, dat uit dezelfde serie lijkt te komen, is waarschijnlijk pas uit de zeventiger jaren. Ook een Japans uitziend setje is uit het depot gekomen. Het zwart met goud gekleurde meubilair ziet er enorm exotisch en oud uit, maar het is niet vroeger dan 1970 te dateren. Wèl zijn de meubeltjes in de Oriënt gemaakt, want ze zijn namelijk 'made in China'. Bent u geïnteresseerd geraakt in poppen huizen? Het HMDB kan arrangementen organiseren met een poppenhuislezing door Christa van Soelen. U kunt ook eens een kijkje nemen in haar poppenhuismuseum 'Nostalgie in mini', in het Ambachtscen trum in Goes. De tentoonstelling 'Tilly's huisjes en kruis jes' is van 17 september t/m 26 februari 2012 te zien in het museum aan de Singel straat in Goes. Het HMDB bezit een groot aantal poppenhuisspullen. Niet uit zeventiende- of achttiende- eeuwse antieke poppenhui zen, maar van een veel latere datum. Van vroeg twintigste- eeuwse houten stukken tot plastic voorwerpen uit de jaren tachtig. Samen geeft het een prachtig beeld van de verschil lende modestijlen in interieurs door de eeuw heen. Zo hebben Afh. 2-3. Poppenhuismeubilair. 27

De Spuije | 2011 | | pagina 29