Buiten Bevelandse reis naar Essen Bart Leloux, 11 jaar Mag ik me even voorstellen? Ik ben Bart Leloux, een kleinzoon van Joke en Theo Leloux. Ik ben op zaterdag 10 september mee geweest naar het Karrenmuseum in Essen. Eerst een klein stukje voorgeschiede nis waarom ik musea bezoeken zo leuk vind. Nou, een keer vroegen mijn opa en oma of ik mee wou gaan naar Historisch Museum De Bevelanden te Goes tijdens de Museum na8. Dat wou ik wel. Toen we daarzo binnen kwamen gingen we eerst een rondje door het hele museum doen. Het was daar overal heel interessant. Maar uiteindelijk kwamen we bij de schilderijen van ene W. C. Evers- dijck. Dat waren drie interessante schilde rijen, waar als je er lang naar keek steeds meer zag. Op den duur zag je bijvoorbeeld een hond op de achtergrond en een everzwij- nenpoot op tafel. Later kwamen we er ach ter dat die W. C. Eversdijck familie van mijn moeder was. Die voor dat ze getrouwd was ook Eversdijk heette. Toen we daar vertrok ken bij de Museum na8 kwamen we politie tegen. Die liet ons stoppen. Toen moest opa Theo gecontroleerd worden op alcohol Gelukkig had hij alleen maar koffie op en dat mag wel!!! Maar goed, daarna ben ik nog twee keer naar Historisch Museum De Bevelanden geweest. Op 9 september vroegen mijn opa en oma of ik mee wou naar het Karrenmuseum in Essen. Dat wou ik wel. Dus de volgende dag werd ik opgehaald. Eerst moesten we voordat we naar Essen vertrokken Addie en Wim Hovestadt ophalen. Toen we dat hadden gedaan gingen we naar Essen. Toen we daar waren moesten we nog even op een paar mensen wachten. Toen we er bijna allemaal waren kwam de gids ons ophalen. Toen kwamen er nog wat mensen bij en toen konden we beginnen. Bij de ingang stonden er bomen en toen we daar onder lekker in de schaduw stonden. Begon de gids te vertellen over de geschie denis van Essen en het landgoed waar het museum staat. Een heel verhaal dat wel interessant was. Maar toen kwam pas het echte verhaal, over dat het Karrenmuseum een erkend museum wilde worden, en dat ze dan aan hele moeilijke eisen moesten voldoen. In 2007 is dat gelukt. Toen heeft ze ook nog een topstuk laten zien en het verhaal erbij verteld dat ze een kar hadden die van een bepaalde familie was. Toen de kinderen van die familie 70 en 75 werden hebben ze die kar opgeknapt en hebben ze op de verjaardag van die mensen die kar laten meerijden. De man van de twee (het was een vrouw en een man) ging op het hoekje zitten en zei: Dit was vroeger mijn plekje en dat is het nu nog steeds en hij is de hele dag daar blijven zitten. [Dit betreft de 'Kar van Blanche'. Deze voermanswa gen werd bezongen door troubadour Wil lem Vermandere. De man die de wagen maakte was timmerman Alois Vermandere, grootvader van Willem Vermandere. Op de wagen staat Werbrouck (laatste eigenaar) De Coninck vervoer kolen Lauwe. Red.] Daarna gingen we naar de 'vrouwenloods'. Daar was een soort kleine tentoonstelling die over het werk van de vrouwen ging op Afb. 1. Bart Leloux. (Foto familie Leloux.) 34

De Spuije | 2011 | | pagina 36