waaronder Willem Klos. Op deze foto herkende ik ook mijn grootvader Jacobus Kloosterman, die vele jaren wethouder was van Nisse.21) De Spaanse griep Ik realiseerde me toen ook dat dokter Klos huisarts was in Nisse ten tijde van de Spaanse griepepidemie van 1918. Toen had men te maken met een heel andere situatie dan met de Mexicaanse griep in 2009. Het was net na de Eerste Wereldoorlog, toen het land in mobilisatie was met ingekwartierde soldaten en vele Belgische vluchtelingen, met de invloed van weggevallen export op economie en werkgelegenheid. Zonder kennis van antibiotica of de huidige vaccins om de ziekte of de bijkomende longontsteking aan te pakken, stierven velen als gevolg van deze epidemie. De Spaanse griep kostte ook het leven aan mijn tante Janneke, de oudste zuster van mijn vader. Zij was in huis bij Johannes Christiaan Kloosterman, de stiefvader van mijn grootmoeder. Voor haar was een beroep gedaan op de dokter, maar helaas, er kwamen complicaties bij en zij overleed, 26 jaar oud op 18 december 1918. Op de vraag aan mijn vader of de andere kinderen die thuis woonden, niet ziek waren geweest antwoordde hij met zachte stem dat zij allemaal ziek waren geworden. Maar zijn vader was naar Den Herder in Goes gegaan (de drogisterij die nog steeds gevestigd is aan de Grote Kade) en had daar homeopathische middelen gekocht die hij aan zijn zieke kinderen had gegeven. En zij waren allemaal beter geworden. Mijn grootvader deed dit soort boodschappen te voet, de ouders werden op zondag met het gerijtje naar de kerk in Goes gereden, maar zelf liep hij langs paadjes en dwars door weilanden en akkers en springend over slootjes door de Poel naar Goes. Hij was enthousiast over dokter Hahnemann en diens homeopathie en was geabonneerd op diens (vast Afb. 7. Villa Wïlhelmina te Nisse. (Ansichtkaart in: Nisse en 's-Heer Abtskerke in oude ansich ten van J. de Ruiter.) 8 Nisse. Wilhelm! na

De Spuije | 2011 | | pagina 10