I ontvangen, waren na het vertrek uit Nisse in Rotterdam in een bankkluis opgeborgen. Na het bombardement op Rotterdam lag het bankgebouw volledig in puin, maar de kluis was onbeschadigd gebleven en men kon na verloop van tijd de inhoud van de kluizen ophalen. Dat deed mevrouw Klos onder begeleiding van een bankmedewerker. Zij had de man verzocht de andere kant op te kijken. Maar dat deed hij niet, met als gevolg dat deze gouden tientjes door de Duitsers geconfisqueerd werden. Aan het begin van de hongerwinter Zowel de persoonskaart van dokter Klos als ook het overlijdensregister van Rotterdam vermeldde als overlijdensdatum 1 december 1944. Bij mij kwam de vraag op: kon deze datum iets te maken hebben met oorlogshandelingen? Zijn overlijden werd aangegeven op 4 december. De enige Rotterdamse krant die toen nog uitkwam maakte naast allerlei mededelingen over verlaagde weekrantsoenen aan brood, over bonnen, aanvoer van aardappelen en de voortgang van de geallieerden, ook melding van luchtaanvallen door de RAF op meerdere plaatsen in de stad op woensdag 29 november 1944. Met tientallen burgerslachtoffers, wat naar verwachting nog zou oplopen.25) De rouwadvertentie door mevrouw Klos, geplaatst in de NRC van woensdag 6 december 1944, vermeldde als overlijdensdatum 29 november 1944, ten gevolge van een noodlottig ongeval. En verder dat hij op dinsdag zou worden begraven op de Zuiderbegraafplaats. Volgens een overbuurmeisje was dat echter op de donderdag, haar moeder en zij hadden die dag drie begrafenissen achter elkaar van slachtoffers van deze luchtaanvallen. Op welke datum was Willem Klos nu overleden? Ik kreeg het advies een oproep te plaatsen in de Oud Rotterdammer. Daar hebben velen op gereageerd, tot zelfs uit Zuid-Frankrijk. Ook de jongste zoon van dokter Klos belde mij op. Hij gaf mij de laatste stukjes van de puzzel, met nog veel meer informatie over zijn vader. De emoties van mensen die in de buurt van de Oranjeboomstraat en Rosestraat waren tijdens die luchtaanvallen en die reageerden op mijn oproep, waren heel diep en haalden verschrikkingen en verdriet naar boven, maar ondanks dat wilden zij mij allemaal verder helpen bij mijn zoektocht naar wat daar toen gebeurd was. Afb. 10. Dokter Klos met zijn Graham Page, model 1933. (Foto: familiealbum Klos.) 11

De Spuije | 2011 | | pagina 13