I Voor familieleden zijn deze herinneringen nog pijnlijker. Dokter Klos was geliefd bij zijn patiënten, betrokken ook. Ik begreep uit de verhalen dat hij een zware roker was geworden. Hij rookte ook wel eens samen met een buurman een sigaretje van diens eigenteelt tabak uit diens achtertuin, hun tuinen grensden aan elkaar; een ander sprak van Turkse sigaretten. Luchtaanvallen op Rotterdam Wat was er gebeurd? Dokter Klos was op 29 november 1944, de dag na de 28e huwelijksdag van hem en zijn vrouw, op de fiets op weg naar de melkfabriek aan de andere kant van het spoor, waar hij werkzaam was als controlerend geneesheer. Hij was op de Oranjeboomstraat ter hoogte van de Rosestraat Rosespoorstraat, dicht bij de spoorwegovergang toen de luchtaanvallen begonnen. Hij werd in zijn been getroffen door een bomscherf en had zelf met een sjaal zijn been afgebonden. Het vervoer van gewonden naar ziekenhuizen gebeurde in die periode gewoonlijk met handkarren, maar hij had een passerende medewerker van de fabriek kunnen aanroepen en werd met een auto van de melkfabriek naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Daar werd zijn been een dag later geamputeerd. Helaas was zijn been geïnfecteerd en is hij niet meer bijgekomen uit de narcose. Hij overleed op 1 december 1944 op de leeftijd van 63 jaar en werd op 6 december op de Zuiderbegraafplaats begraven. De ontreddering en het verdriet bij zijn vrouw en kinderen waren groot. Bij deze luchtaanvallen op meerdere doelen in Rotterdam zijn in totaal meer dan zestig burgers omgekomen.26) De praktijk aan de Groene Zoom werd voortgezet door dokter Steenks, de assistent van Klos. De Eysink als oldtimer En hoe ging het verder met de eerste auto van dokter Klos, waarin hij zich in de zomer van 1914 zo trots liet fotograferen voor de zaak van P. Louisse in Kapelle? Die bleef jarenlang onverkocht ergens Op 29 Nov. overleed ten ge volge van «en noodlottig- ongeval, onze lieve, zorg zame Man en Vader, Bell.» zoon en aanstaande Ben,vader WILLEM H. KLOS, Arts, i.d. keft. v, ruim 63 j. Namens de Familie: A. KLOS—Kuneman Te raa rdebes telling Dinsdag op de Zuiderbegraafplaats. Vertrek vanaf hot Woon huis te 12.30 uur. Botterdam, Gr, Zoom 200. 1 December 1944 Afb. 11. Rouwadvertentie dokter Klos. in de garage van de firma Louisse staan. Verhuisde zelfs mee van Kapelle naar de nieuwe vestiging in Goes. Louisse had inmiddels twee zonen in de zaak, Jan en Wim. Toen men in 1930 te maken kreeg met ruimtegebrek, zijn ongeveer twintig oude wagens voor 25 gulden per stuk verkocht aan sloper Hardenberg uit Wemeldinge. Alleen de Eysink is toen blijven staan, dankzij Jan Louisse. Voelde hij ook die liefde voor de auto waarmee Willem Klos zo trots op de foto ging, de eerste auto die zijn vader verkocht had? En waarin hij samen met zijn broer Ko bij de dokter in de auto en ook nog op de foto mocht? Het was toch wel heel bijzonder om van zo'n oude auto nog alle bescheiden te hebben! Nadat de auto was opgeknapt, werd deze auto bij bijzondere festiviteiten van stal gehaald, zoals bij de bevrijding, bij een bezoek van Koningin Juliana of een feestelijke opening van een benzinestation van de firma Louisse. Ook heeft Jan Louisse met deze oldtimer nog vele jaren rally's gereden. Deze auto was privébezit van de familie Louisse en werd na de verkoop van de zaak in 1976 ondergebracht in een stichting, die de Eysink in bruikleen gaf aan het Autotron in Drunen. 12

De Spuije | 2011 | | pagina 14