Een rondblik in Goes in het jaar 1711 Joost Adriaanse Algemene toestand Het stadhouderloze tijdperk blijft voortdu ren. Op 14 juli 1711 verdrinkt de veelbe lovende Friese Stadhouder Johan Willem Friso tijdens een storm op het Hollands Diep. Een toekomstig stadhouderschap van alle gewesten was beslist niet uitgesloten indien hij in leven was gebleven. De Repu bliek, hoewel een onsamenhangend geheel van gewesten en steden, wordt nog onder de aanzienlijke mogendheden gerekend (o.a. door haar uitgestrekte handel). Er gonzen geruchten over een inval van de Fransen. Uit het land van Neuzen en Axel komt het nieuws dat de Fransen zich rondom hun eiland dagelijks met zware partijen vertonen en speciaal tussen vrij dag- en zaterdagnacht voorleden met een suffisant getal manschappen hebben geten teerd met vaartuigen voor de stad Axel over te komen om die te overrompelen, tgeen door een opgekomen onweder van swaaren regen met donder ende een noordwester wind, die het wassende water vroeger als ordinair aandrong, gelukkig was verhinderd. De Goese gedeputeerden naar de staten vergadering krijgen orders het daar heen te dirigeren dat de vaartuigen tot Biervliet ge durende den oorlog mogten worden geweerd om alle gevreesde invasiën, soo in haren als desen eilande van Zuid Beveland, daardoor te voorkomen,1) Het stadsbestuur van Goes verzoekt Ge committeerde Raden van Zeeland met de meeste nadruk tegen alle diergelijke onver hoopte invasiën, tsij met het weren van de vaartuigen tot Biervliet of met het afzenden van een suffisant corps militie, alle moge lijke precutiën te gebruiken. Het Goese stadsbestuur is zich bewust van het feit dat in deze turbulente tijd het eiland aan verscheidene zijden is bloot gesteld om door vijandelijke troepen met kleine vaartuigen te worden binnengedron gen. De geregten ten plattelande krijgen orders om de voornaamste posten van hun dorpen en parochies door een matig rot van gewapende landsaten, geproportioneerd Afb. 1. Het weeshuis met de kapel van de Zwarte Zusters. De kapel werd in de acht tiende eeuw gebruikt als kerkgebouw van de Waalse gemeente. (Alle afbeeldingen: Collectie gemeentear chief Goes.) 15

De Spuije | 2011 | | pagina 17