Afb. 2. De brouwerij de Gans in de Wijngaard straat, één van de vier brouwerijen in Goes. naar het getal van hare opgesetenen, des nachts te bewaken ende tegen alle onver hoopte aanval van vijanden te versekeren. In deze jaren vinden regelmatig onder handelingen plaats tussen de Europese mogendheden. Pas in april 1713 komt het vredesverdrag tussen Engeland, Pruisen, Portugal, Savoye en de Republiek der Verenigde Nederlanden met Frankrijk tot stand. De Republiek legt zich daarbij neer bij de wensen van Engeland en sluit in politiek opzicht een nadelige vrede. Niette min heerst in de Republiek een gevoel van opluchting omdat de eindeloze en kostbare oorlog dan voorbij is. Stadsbestuur De stadssecretaris mr. Adolf Westerwijk volgt de afgaande burgemeester Cornelis van Sunder op. De andere burgemeester is Marinus van Ossewaarde. Als naar ge woonte krijgt de scheidende burgemeester de eretitel van pensionaris honorair. Het is slechts voor korte tijd, want op 2 december 1711 overlijdt oud-burgemeester Van Sun der, in leven stadsdokter. Uit naam van het stadsbestuur bezoeken burgemeester Adolf Westerwijk, schepen Adriaan Eversdijk en secretaris Johan Westerwijk de weduwe en wordt ze tharer huise gecondoleerd. Opmerkelijk is dat ook burgemeester Van Ossewaarde, kort na zijn aftreden in 1712, zal overlijden. Adriaan Eversdijk, Nicolaas van de Leene, Cornelis van Sunder, Dignus Keetlaar en Johan van der Lugt volgen de - door periodieke aftreding - afgaande schepenen Johan van der Hille, Johan Leydekker, Adriaan Isebree, Pieter Hobius en Johan Rontvis op. Alle aftredende schepenen zul len in 1712 weer opnieuw voor twee jaar worden herkozen. Het nieuwe vijftal sche penen neemt zitting naast de overige vier schepenen Nicolaas Sommerzee, Christoffel Annaard, Johan Verlugt en Nicolaas La Grappe. In juni krijgt de baljuw Van Steenvliet toestemming om in naam van het stadsbe stuur te procederen tegen Cornelis de Per- poncher de Sedlnitsky, ambachtsheer van Wolphaartsdijk. Deze zou op een frauduleu ze wijze tot verkorting van 's Lands gereg- tigheden sijne thienden over verscheidene jaren aan de respectieve ontvangers van de 100' penning onder ede hebben opgegeven. In 1711 krijgt de stad er twee notarissen bij, namelijk de procureur Pieter Verijser en Adriaan Alvarez. In de plaats van de ontslagen Henricus Hoogkamer wordt tot vierde procureur voor de vierschaar en van het landrecht Jan de Wolf gekozen. 16

De Spuije | 2011 | | pagina 18