Kerkelijk leven De hervormde gemeente heeft vanouds vier predikantplaatsen en de Waalse gemeente één predikant. In 1711 worden deze kerkelijke gemeenten gediend door de predikanten ds. Johannes Andriessen, ds. Adolf Ketelaar, ds. Hubertus Pieroom, ds. Jacobus Hayman en ds. Daniël Sebylle. Uit de jaarlijkse verkiezing van de helft van de kerkenraad van de Hervormde gemeente blijkt dat het stadsbestuur grote invloed heeft in de kerkenraad. Zo worden dit jaar tot ouderlingen gekozen mr. Johan Westerwijk, stadssecretaris, Nicolaas Som- merzee, regerend schepen, Petrus Hobius, regerend schepen, en Johannes Landschot en tot diakenen Jan de Reuse, Jacobus Coomans, Cornelis Absalomse en Lieven Joossen. De kerkenraadnotulen vermelden in janu ari dat bij het bezoeken van de gemeente enige bedaagde luiden zijn aangesproken om te worden onderwezen in het cateche tisch onderwijs. Ze gaven voor daartoe wel genegen te zijn indien een catechisatie voor oude luiden alleen wierd gehouden. De kerkenraad besluit dat een van de predi kanten voor drie maanden een bijzondere catechisatie zal houden. In deze jaren blijkt een zeer strenge toepassing van de censuur. De wijkouder- lingen houden nauwlettend toezicht op de gemeenteleden. Soms passeren in één kerkenraadsvergadering wel dertig tucht- gevallen. Het betreft veelal ruzies, twisten, onverzoenlijkheden, afwijkingen in de leer en dergelijke. Ook is er een nauwgezet toezicht op de scholen. In april besluit de kerkenraad dat de scholen weer bezocht zullen worden door de heren schoolarchen. De schoolmatres Dina Camphuijsen krijgt de aanzegging met haar schoolkinderen des woensdags ook in de kerke te komen of dat er in zoude voorzien worden. Met het oog op de aanstaande jaarmarkt in augustus vaardigt de kerkenraad de prae- sis af om de heren burgemeesters te begroe ten tot wering van alle wulpsheden. Het zogenaamde Hattemisme (aanhangers van ds. Pontiaan van Hattem) houdt de gemoederen zeer bezig.2' In mei oordeelt de kerkenraad het nodig, dewijl de gemeente van deze stad tot onze smerte niet weinig bij deze bewegingen lijdt, dat men een extra or dinaire vergadering zal houden teneinde ie der dan nader zoude zeggen wat hem van ds. Buitendijk en zijn aanhang hier bekend is en ondertussen zal naar enige gevallen nog verder vernomen worden om vervolgens van alles een opstel en acte te maken en daarvan een afschrift te geven aan de classis. Uit het rapport blijkt dat verscheidene personen in de gemeente meer en meer beginnen af te wijken van de gezonde leer die naar de godzaligheid is. Ze spreken zeer kwalijk van de leer die door de meeste predikanten in de openbare kerken wordt verkondigd. De kerkmeesters krijgen toestemming on derhands kerkgrond te verkopen, namelijk 2437 roeden zaailand in het Oostambacht van Kapelle, 1 gemet en 5 roeden in Evers- dijk en 225 roeden zaailand in de Goese Polder in Daanshoec. Openbare orde Er is sprake van veel klachten dat inwo ners van de stad zich komen te generen met het setten en logeren van bedelaars en landloopers, haar niet ontsiende hier ende daar te steelen en te roven. De rijsschipper Jan de Haan geeft te kennen hoe hij op 13 januari, beschonken zijnde, ten huize van de wijnsteker Jan Wis- sekerke aldaar door Benjamin Matthijsse geïrriteerd wordende, daardoor woorden zijn gevallen, waarop dadelijkheden ston den te volgen, de wijncooper Wissekerke gemelde De Haan wegrukte om also door den gank uit den huise te jagen, tgeen De Haan seer vergramde, temeer als hij sag dat in sijn aangesicht bebloed was en andere ontmoetingen aan sijn lichaam gevoelde, waardoor temeer vertoornt werdende, aangeset door den wijn die hem des te meer verhitte, als toen om verre gelegen, oprees, sijn bloot mes uitrukte, dien voornoemde wijncooper daarmede meijnde te attaqueren ende waar 't mogelijk te grieven. In maart 1711 meldt de baljuw dat Corne lis van de Velde, zijnde van een ongebonden 17

De Spuije | 2011 | | pagina 19