Afb. 5. De gortmolen op het Ravelijn de Grenadier. Wijnhandel Jan Amper en Hubrecht van de Vlasse krij gen dit jaar vergunning om de vrije wijn stekersnering te doen naast het verkopen van brandewijn en andere gedestilleerde wateren bij de grote en kleine maat. Het stadsbestuur vindt het noodzakelijk de resoluties tegen het zetten en houden van gelagen in de kelders en huizen van de vrije wijnverkopers weer te vernieuwen. Enige van de meest verdachte wijnver kopers moeten op het stadhuis komen en krijgen een ernstige waarschuwing. Alle andere wijnverkopers worden eveneens gewaarschuwd zich naar de resoluties van weleer te gedragen. Zoutnering In deze jaren is nog steeds sprake van een levendige zoutnering in Goes.3) Er staan nog tal van zoutketen, meestal met twee of drie zoutpannen, aan de oude en nieuwe haven. Geregeld komen we berichten tegen over het vergroten of moderniseren van deze zoutraffinaderijtjes. Zo vergroten Abraham Schipper en Pieter Wauwelaar hun zoutkeet op het noordein de, genaamd Altijd Sout, voor het onder brengen van een extra zoutpan. Uit een namens het stadsbestuur inge stelde inspectie van een timmer voor een soutpanne annex haare gemeene keete blijkt dat Zywert van der Bilt en Anthony Vermet, welkers eijgen erve door het maken van den voorseide timmer stond ingenomen te worden, daar tegen in oppositie komen. Ze willen op die plaats zelf twee zoutpan nen laten bouwen. Van der Bilt en Vermet krijgen uiteindelijk vergunning voor de timmer van twee soutpannen. Ook de zoutkeetbaas Thomas van Wyn- kel wil een plaats om te betimmeren voor het vergroten van zijn zoutkeet met één zoutpan. Het stadsbestuur staat hem dit toe tot aankweek van negotie en vermeer dering van gebouwen. Hij mag met sijn voorgenomen nieuwen timmer van den noordhouck van sijn zoutkeet ten oosten op den heeren weg zes voeten uitspringen, mits dat hij deze weg daar tegen wederom ruim soo veel sal moeten uitsetten en verbreden en ten selven einde maken een insnijding in de oude haven, die met een suffisante puye afkaayen, met aarde aanvullen en met zand overstorten. Ook mag Van Wynkel aan de oostzijde van zijn zoutkeet, staande de eerste vanaf de stad tussen de oude en nieuwe haven, zoveel grond innemen als hij voor het 21

De Spuije | 2011 | | pagina 23