~WÊÊÊ Jfemx 'ma. m:mx A, l Kantje Boord Een Reticella naaldkantkraag zoals een heer op een van de schutterstukken in het museum die draagt, is één voorbeeld van wat er allemaal te zien is in de tentoonstelling Kantje Boord. Ook een aantal andere werken is geïnspireerd op voorwerpen uit de museumcollectie. De tentoonstelling laat voorbeelden zien van kloskant, naaldkant en Lierse Kant. Kloskant wordt gemaakt met een kussen en op klosjes gewonden draad. Naaldkant ontstaat door met naald en draad een patroon in te vullen dat vastgenaaid is op een dubbele lap stof. Bij Lierse kant wordt met een speciaal soort haaknaaldje een patroon ingevuld op een lap tule, gespannen op een houten raamwerk. Een speciaal onderdeel van de tentoonstelling is een aantal werkstukken volgens de patronen uit het boekje Hollandse Kant, ontworpen door leerlingen van de vroegere kantkring het Molenwiekje uit Westkapelle. In Europa ontstond het maken van kant midden vijftiende eeuw, waarbij vooral Venetië bekend werd om zijn naaldkant en Vlaanderen door kloskant. Vermoedelijk is kant nog veel ouder. Uit graven in het oude Egypte zijn voorwerpen tevoorschijn gekomen, die erop wijzen dat er in de oudheid al zoiets als kantklossen heeft bestaan. De tentoonstelling Kantje Boord is gemaakt in samenwerking met kantgroep 'de Ortelaan' uit Kapelle, de Landelijke Vereniging voor Kantkunst en stichting LOKK en is te zien van 17 juni t/m 30 oktober 2011 in Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Elke woensdag en zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur zijn er demonstraties kantklossen. Afb. 1. Surinaamse merklap, Paramaribo 1894, door C. Nijhof. (Foto: Historisch Museum De Bevelanden.) y. w*wA»C'k£roiH0 28

De Spuije | 2011 | | pagina 32