De rijke bodem van Oost-Zuid-Beveland Bas Chamuleau We kennen allemaal de verhalen over de verdronken dorpen die in de bodem van het huidige en voormalige Oost-Zuid-Beveland liggen. Er is geen gebied in de Zeeuwse Delta dat zo heeft geleden onder de stormvloeden van de late Middeleeuwen. Door deze rampen is veel cultuurhistorisch erfgoed verloren gegaan. Maar juist daardoor is de bodem van Oost- Zuid-Beveland rijk aan Middeleeuwse historie, veelal ongeschonden. Dit bleek ook weer tijdens het graven van de gasleiding in 2007. Wie dit heeft gevolgd heeft kunnen zien op welke wijze de bodem van Oost-Zuid-Beveland is opgebouwd en hoe de bodem per polder verschilt. Maar ook heeft de toeschouwer kunnen ontdekken waar middeleeuwse geulen hebben gelopen, hoe schorrengeultjes zich in het veen hebben uitgeschuurd en zijn opgevuld. Maar ook kunnen we de gevolgen van menselijk handelen zien, zoals sloten, grachten, afvalputten, etc. Dit artikel gaat over één van de opzienbarende vondsten die tijdens het graven van de gasleidingsleuf zijn gedaan in de polders tussen Rilland en Woensdrecht. De vondst van een 'kleikist' In 2007 is van oost naar west door Zuid- Beveland een gasleiding aangelegd. Dit werk is door mij gevolgd. Er zijn omstreeks duizend bodemfoto's gemaakt waarop alle mogelijke bodemprofielen en archeologische sites zijn terug te vinden. Zowel in 2007 als in 2008 zijn in de Caterspolder, onder Woensdrecht, leidingen aangebracht. Het betreft twee leidingen op een onderlinge afstand van circa 10 meter. Tijdens het leggen van beide buizen is in het zuidelijke deel van deze polder een vlechtwerk in de bodem aangetroffen. Bij de tweede keer was ik hierbij aanwezig. Het afgraven van het vlechtwerk is op foto vastgelegd en ik heb kunnen waarnemen hoe een dergelijk vlechtwerk van rijshout er uitziet, zie afbeeldingen 1 en 2. Bij nader onderzoek bleek op de locatie een dijkrestant van vóór 1530 aanwezig te zijn. Dit toont zich als een lichte welving boven het maaiveld. Het is bekend dat hier in de onmiddellijke nabijheid het verdronken dorp Agger heeft gelegen.1' Op de plaats waar de uitgraving voor de leidingen het oude dijktracé kruist, Afb. 1. Kleikist in sleufwand, Cartespolder 2008. (Foto B. Chamuleau.) 30

De Spuije | 2011 | | pagina 34