Afb. 4. Kleikist in drie delen uitgevoerd. (Uit: A. Vierlingh, Tractaet van dijckagie.) Een restant van een veendijk, welke nergens in Zeeland tot nu toe is gevonden. Twee middeleeuwse afvalputten met vele artefacten uit deze tijd zoals scherven van potten en pannen. De oude geul van de Hinkelinge, die in 1263 door de Cisterciënzer monniken voor het eerst is afgedamd. Daaroverheen kruisend de opgevulde Vinkenissegeul en een uitschuring ten gevolge van een dijkdoorbraak. Middeleeuwse moerneringen: afgegraven veen voor het verkrijgen van brandstof en de winning van zout. Middeleeuwse sloten en ook een oud wegje noordelijk van Kruiningen, langs de Kruiningsevliet. De kreekrug van Yerseke met daarin diverse opgevulde kreekresten en natuurlijk ook de veenhoudende bodem van de Yersekemoer. t 'WWWW1' Noten: 1. Zie voor de vroegere geografische ligging van Agger: Cornelis Dekker en Roland Baetens, hoofdstuk II, p. 24-41. 2. J. de Hullu en A.G. Verhoeven, 1920: toelichting op Tractaet van Dyckagie. Literatuur: Dekker, C., Tussen twee vloeden. De strijd tegen het water in Zeeland bewesten de Schelde tussen 1530 en 1532, in: Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland 15, Goes, 1989. Dekker, Cornelis en Baetens, Roland, Geld in het Water. Antwerps en Mechels kapitaal in Zuid-Beveland na de stormvloeden in de 16e eeuw, Hilversum 2010. Ferguson, H.A., Dialoog met de Noordzee. Tweeduizend jaar deltawerken. Hippolytushoef, 1991. Ovaa, I., Sluijs van der, R en Wilderom M.H., Dijkdoorbraken en bodemgesteldheid, in: Zeeuws Tijdschrift (jrg.18) nr. 4 en 5, Middelburg, 1968. Vierlingh, A., Tractaet van dijckagie. (circa 1575), uitgave Algemeen Rijksarchief, 's Gravenhage, 1920. Vos, C., Toelichting bij de nieuwe Paleografische Kaarten van Nederland. RACM en TNO bouw en Ondergrond, Delft, 2006. Wilderom, M.H., Tussen Afsluitdammen en Deltadijken (4 delen, Middelburg; deel I, Noord-Beveland, met M.P. de Bruin), Vlissingen, 1961-1973. 33

De Spuije | 2011 | | pagina 37