B-24 Liberator neergeschoten boven Heinkenszand 18 september 1944 Op een regenachtige maandagavond werd Heinkenszand opgeschrikt door een oorverdovend lawaai. In de verte werden er schoten gehoord van Duits luchtafweergeschut, gevolgd door het sputterende geluid van een vlieg tuig in nood. De dorpelingen die naar buiten renden, zagen nog net een bran dende bommenwerper op zich afkomen. Negen mannen sprongen uit het toestel, waarvan er één zijn dood tegemoet stortte zonder parachute. Het toestel scheerde over het dorp, maakte een scherpe bocht naar links en sloeg aan de grond bij de weel die De Brilletjes wordt genoemd. Een enorme explo sie volgde. Duitse soldaten kwamen aanrennen en wisten al snel zes parachu tisten te arresteren. Maar niet alleen de Duitsers kwamen in actie. De plaatse lijke verzetsbeweging hielp twee Amerikanen uit handen te blijven van de bezetter en bracht hen in veiligheid. Bij inspectie van het wrak vond men in de cockpit het verkoolde lichaam van een tiende man. Er waren dus twee crewleden omgekomen, twee waren verborgen door het plaatselijke verzet en de overige zes wachtte een erbarmelijke reis naar Duitsland en Polen, die ze maar ternauwernood overleefden. Op 21 oktober 2011 zal Mark van den Dries een lezing geven over dit onder werp. Aan de hand van foto's en kaarten zal hij het verhaal vertellen over deze crew, over hun missies, de plaatselijke verzetsgroep, de crash en de gevolgen van deze gebeurtenis. De lezing zal plaatsvinden op vrijdag 21 oktober 2011 om 20:00 uur in het Bevrijdingsmuseum Zeeland, Coudorp 41 te Nieuwdorp. 35

De Spuije | 2011 | | pagina 39