Inhoud Woord vooraf1 Dokter Willem Hendrik Klos en zijn eerste auto, een Eysink! Janna Kloosterman 2 Een rondblik in Goes in het jaar 1711 Joost Adriaanse15 Het 'slapende' kind Kim Sluijter26 Zomerexposities kant en merklappen Willy van Meegen 27 De rustverstoorder W.P. den Toom 2^ De rijke bodem van Oost-Zuid-Beveland Bas Chamuleau 30 Parlevinkerspad Hansweert Frank de Klerk34 B-24 Liberator neergeschoten boven Heinkenszand Mark van den Dries35 Onthulling van het monument bij de Postbrug Frank de Klerk36 Restauratie van het schilderij 'Gezicht op de haven van Yerseke' 37 Herstelde travalje in 's-Heer Arendskerke O.W. Hoogerhuis 38 Activiteitenprogramma september 2011 - februari 201240 Lezing over de Sailing Letters door Erik van der Doe O.W. Hoogerhuis 41 Reacties van lezers43 Aanvulling crash bij Nieuwdorp Hans van Dam43 Zoekplaatje Boekindruk: Edelen in Zeeland Hugo de Potter46 Woord vooraf In december 1912 werd Willem Hendrik Klos huisarts in Nisse, als opvolger van Adolphe Geill. Klos, zoon van oesterhandelaar Cornelis Klos uit Yerseke, zou negen jaar lang zijn praktijk uitoefenen en daarna vertrekken naar Rotterdam. In het openingsartikel van deze Spuije zijn leven en werk van deze dokter beschreven door Janna Kloosterman. Maar we lezen niet alleen over hem: ook over zijn auto, van het Nederlandse merk Eysink. Een auto die zijn eerste eigenaar vele jaren zou overleven. Want nu, bijna honderd jaar nadat hij gemaakt werd, is de auto die jarenlang in bezit was van Garage Louisse in Goes en daarna ook deel uitmaakte van de collectie van het Historisch Museum De Bevelanden, nog steeds te bewonderen. Al is het helaas niet meer in Goes. Van 1912 nemen we een flinke stap terug in de tijd naar het jaar 1711. Op zich geen bijzonder jaar, maar wel een jaar dat we goed leren kennen als we samen met Joost Adriaanse gaan rondkijken in Goes. We zien hoe de stad werd bestuurd, hoe de kerken functioneerden en dat de weduwe van Cornelis Costen bleef doorgaan met haar onchristelijken en onborgerlijke wandel. Ook zorg en onderwijs, de zoutnering en de meekrapteelt en vele andere onderwerpen komen in dit artikel aan de orde. In het verleden werden in de Spuije regelmatig bijzondere stukken uit de collectie van het Historisch Museum besproken. We hebben Kim Sluijter, Junior Conservator van het Museum, bereid gevonden om deze reeks voort te zetten. In deze Spuije bespreekt zij een schilderij uit de collectie met een heel andere inhoud dan de oppervlakkige kijker zou denken. Met Bas Chamuleau gaan we vervolgens de diepte in als we een kijkje nemen in de bodem van Oost-Zuid-Beveland. Toen daar een paar jaar geleden een sleuf werd gegraven om een nieuwe pijpleiding te leggen, heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om onderzoek te doen naar eventuele sporen uit de tijd dat het gebied nog niet door stormvloeden onder water was verdwenen. Met soms opmerkelijke resultaten, zoals we zien in dit artikel waarin hij de restanten van een dijk beschrijft. Met verder bijdragen over onder andere het Parlevinkerspad, travaljes en een rustverstorende tamboer hopen we dat u weer veel plezier zult beleven aan deze gevarieerde Spuije. En wellicht zien we u dit najaar ook weer bij een van onze activiteiten. De redactie 1

De Spuije | 2011 | | pagina 3