Onthulling van het monument bij de Postbrug Frank de Klerk Op 10 mei 1940 viel Nazi-Duitsland Nederland binnen. Het Franse leger verdedigde op 16 mei het Kanaal door Zuid-Beveland. Hierbij sneuvelden 84 soldaten en een veelvoud werd gewond. 27le Régiment d'Infanterie; 68e Groupe de Reconnaissance de Division d'Infanterie; 307e Régiment d Artillerie (portés). Deze tekst, ook in het Frans, is sinds 16 mei 2011 te lezen op een monument dat op de kop van de Postbrug over het Kanaal is geplaatst. Het monument staat sinds kort aan de westelijke kant van het kanaal, waar in 1940 de Franse manschappen zich hadden ingegraven. In vliegende vaart waren onderdelen van het Zevende Leger van generaal Giraud naar Nederland gekomen om de Duitsers te bevechten. Over deze gebeurtenis schreef amateur militair historicus Louis Brugghe in de Spuije nr. 75, winter 2008, een boeiend artikel. Brugghe is ook de initiatiefnemer voor het monument. Zijn voorstel viel bij de Kapelse oud-burgemeester S. Kramer in goede aarde, en ook bij de heer Th. van 't Hoff, delegué-general van Le Souvenir Francais, de Franse oorlogsgravenstichting. Beide instanties, de gemeente Kapelle en Le Souvenir Francais, stelden de benodigde gelden ter beschikking. De van oorsprong Armeense beeldhouwer Eduard Arutjnian maakte een ontwerp dat uiteindelijk werd uitgevoerd. Tijdens een korte plechtigheid op 16 mei werd het monument door de Kapelse burgemeester Anton Stapelkamp en de heer Van 't Hoff onthuld. Bijzondere gasten daarbij waren een kleindochter van Donatien Hamon, de thans 95-jarige oud strijder die op 16 mei 1940 bij Wemeldinge levensgevaarlijk gewond werd en de kleinzoon van generaal Deslaurens. Deze generaal vond de dood bij de inscheping van de laatste Franse soldaten op 17 mei in Vlissingen. Dit nieuwe oorlogsmonument kon nog net worden meegenomen in het zojuist verschenen boekje Fietsen langs sporen van de oorlog in Zeeland, samengesteld door Fifi Visser en Gijs Haak (Den Boer/De Ruiter, april 2011). In dit boekje zijn veertien routes door Zeeland opgenomen, die alle een onderdeel van het verhaal van de Tweede Wereldoorlog vertellen. In Route 1, getiteld Franse Hulp, is het verhaal van de Fransen van mei 1940 en het nieuwe oorlogsmonument opgenomen. Afb. 1. April 2011, het monument bij de Postburg wordt geplaatst. In de verte is het dorp Kapelle te zien, het Kanaal door Zuid- Beveland bevindt zich in de rug van de fotograaf. Het monument bestaat uit een sokkel met daarop een Franse helm, een plaquette en een erepalm. (Foto L.H. Brugghe.) 36

De Spuije | 2011 | | pagina 40