Restauratie van het schilderij 'Gezicht op de haven van Yerseke' Bestuur van het OosterscheldeMuseum Tot de vaste collectie van het OosterscheldeMuseum behoort het panoramaschilderij 'Gezicht op de haven van Yerseke' van de schilder W.F.A.I. Vaarzon Morel uit 1913. Het is een olieverfschilderij op doek met een oppervlakte van 24 m2. Het schilderij is in 1913 in opdracht geschilderd voor een tentoonstelling in de Abdij van Middelburg voor de viering van het honderdjarig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals een vergelijkbaar doek met een aanzicht van Philippine. Het schilderij van Yerseke toonde de oesterteelt en dat van Philippine de mosselteelt. Bij de tentoonstelling in de Abdij werd het schilderij ingezet als panorama (met roeiboot en vissersgereedschap ervoor) en het publiek kon het aanschouwen via kijkgaten. Het schilderij van Philippine is vermoedelijk na afloop van de tentoonstelling in Middelburg verloren gegaan. Dat van Yerseke werd gekocht door de heer Van Harmeien (oud-wethouder van Yerseke) voor zijn danszaal aan de Paardenmarkt in Yerseke. In 1915 is de danszaal door brand beschadigd en er werd geen toestemming meer verleend tot herbouw. De heer Van Harmeien heeft het schilderij toen aan de gemeente geschonken, waar het werd opgehangen in de raad/trouwzaal van het nieuwe gemeentehuis (thans het OosterscheldeMuseum). Omdat het doek te groot was om tussen plafond en lambrisering te worden opgehangen, werd de bovenrand omgeklapt en ingesneden. In 1995 heeft men geld bijeen gebracht Afb. 1. Gezicht op de haven van Yerseke, door W.F.A.I. Vaarzon Morel. Collectie OosterscheldeMuseum.) voor een restauratie van het schilderij. Toen echter het doek van de muur werd gehaald, bleek dat het schilderij 7 m2 groter was dan verwacht. Het opgestelde restauratieplan kon niet meer worden uitgevoerd. Het doek is toen aan de achterzijde verstevigd, het uitgesneden stuk is er weer ingeplakt en het geheel is op een aluminium spieraam gezet. Toen was het budget op. De restauratiekosten worden nu op minimaal 40.000,00 geschat. Heel veel geld voor een klein museum dat zijn exploitatie rond moet zien te krijgen met een geringe gemeentelijke subsidie en de entreegelden. Natuurlijk moeten er fondsen worden aangeschreven voor een donatie. Ook wordt er heel hard gewerkt door het bestuur en de vrijwilligers om geld bijeen te brengen. Bijvoorbeeld door de verkoop van wafeltjes en van sleutelhangers met een gedeeltelijke afbeelding van het schilderij. Verder staat een actie gepland, waarbij we mensen vragen om een stukje restauratie van het schilderij te willen 'adopteren'. Tips om geld te werven zijn van harte welkom. 37

De Spuije | 2011 | | pagina 41