Herstelde travalje in 's-Heer Arendskerke O.W. Hoogerhuis Een travalje was vroeger een vertrouwd beeld. Meestal stond een travalje in de lengterichting voor een hoefsmederij; soms waren ze voorzien van een afdakje. Om en nabij een travalje was bijna altijd sprake van bedrijvigheid, meestal ook een sociaal trefpunt in een dorp. Veel travaljes zijn na verval afgebroken. De Stichting Vrienden van de Travalje beijvert zich waar mogelijk voor het in stand houden van de travaljes in de Zeeuwse steden en dorpen. Zo heeft de Stichting zich ook ingespannen voor het behoud van de in slechte staat verkerende travalje in de Vermetstraat (de vroegere Dorpsstraat) te 's-Heer Arendskerke. Deze travalje dateert uit de negentiende eeuw en is een gezichtsbepalend object in het straatbeeld. Gedurende meer dan een eeuw zijn in de smederij leden van de familie Butler werkzaam geweest, die tevens hoefsmeden waren. De werkpaarden van de omliggende boerderijen verdwenen echter gaandeweg en de rijpaarden op de maneges werden steeds meer door een hoefsmid ter plekke beslagen. Zo veranderen de tijden en de overbodigheid van deze travalje zou dan ook spoedig tot afbraak hebben geleid. Om deze travalje van de ondergang te redden vroeg de Stichting Vrienden van de Travalje bij de gemeente Goes subsidie aan voor de restauratie hiervan. De gemeente besloot positief op dit verzoek en eind 2010 waren de hoognodige herstelwerkzaamheden afgerond. Technisch gezien verkeerde deze travalje in een zodanige toestand dat het nodig bleek om het geheel te 'strippen'. Daarna is het staalwerk geconserveerd en met zwarte lak geschilderd. Al het houtwerk is vernieuwd en vervangen door eikenhout, dat nadien is geconserveerd. Voor de constructie is het nog bestaande hout gebruikt en de ontbrekende delen zijn nagemaakt van andere travaljes. Het geheel is in een grijze kleur geschilderd. Het dakje is tijdens de werkzaamheden verwijderd en na de voltooiing weer teruggeplaatst. Het is verheugend dat dit cultuurhistorisch erfgoed in de dorpskom van 's-Heer Arendskerke voor het nageslacht bewaard is gebleven. Te meer omdat juist in de gemeente Goes het aantal nog bestaande travaljes minimaal is. Afb. 1. Op deze foto staan van links naar rechts de volgende leden van de familie Butler: Pieter Alexander met zijn nieuwe fiets), Kaatje, Sien, Kees (de smid), Keetje (kind) en Laurina Francina Butler- van de Voorde. Collectie familie Butler.)

De Spuije | 2011 | | pagina 42