Cornwalls vader overleed ook kort na het einde van de oorlog. Uit krantenartikelen die ik uit Engeland opgestuurd kreeg bleek dat Huttlestone, de bomrichter, tijdens zijn training in Canada was onderscheiden als meest effectieve bomrichter van zijn opleiding. Het lijkt er op dat ook in Nieuw-Zeeland een spoor van de familieleden is gevonden. Een geëmi greerde Nieuwdorpse heeft een kleinkind van Phil Tennant achterhaald en we hopen dat we hier binnenkort ook mee in contact komen. Op dit moment is er nog steeds geen spoor van de familieleden van staart- schutter Johnny Taylor en boordwerktuig kundige Harry McClemments. Ondertussen zijn alle ORB's ook binnen. Dit zijn logboeken die door elk squadron werden bijgehouden en waarin van dag tot dag elke missie is beschreven. Uit die ORB's blijkt dat de mannen bijna altijd samen hebben gevlogen. Alleen Huttlestone is op twee missies in Main Force vervangen door ene Sleigh. Waarschijnlijk had hij ver lof maar dat kan ik nu nog niet bevestigen. We wachten nu nog op de Service Records van de mannen die we dankzij wat speur werk en assistentie in Engeland ook kon den opvragen. Voor het einde van dit jaar is alle beschikbare informatie hopelijk in een leesbaar verhaal omgezet. Voor ik met dit onderzoek begon kon ik het verschil tussen een vlieger en een vliegtuig nog niet herkennen maar ondertussen weet ik hoe een Lancaster er van boven tot onder uitzag, ben ik thuis in allerlei radartechnieken en weet ik ineens een heleboel over bommen. Maar het mooiste van deze hele onderneming is dat ik in contact kwam met mensen die waarderen dat er onderzoek wordt gedaan naar deze mannen die hun leven lieten voor onze vrij heid. Dat een man van 85 jaar op basis van een woonplaats en de naam van een vlieger die hij nooit heeft gekend, samen met zijn dochter kris kras door Wales rijdt om aan informatie te komen is hiervan wel het mooiste voorbeeld. 44

De Spuije | 2011 | | pagina 48