cmJónéuffl /7/;'vr Afb. 5. Contract tussen Leendert Krijnsse en Jan Limburg, die de letters van zijn naam moeizaam op pa pier krijgt. (Zeeuws Archief, inv.nr. 169.) - 0~>/ Flink uit Middelburg als vervanger voor Jan de Griek uit Valkenisse (Z.B) wekelijks 3,- aan zijn moeder liet sturen.27' In vergelijking met een Frans onderzoek naar de hoogte van de bedragen in de Avig non, blijkt dat de Zeeuwse bedragen niet veel afwijken. Het hoogste bedrag dat in Avignon werd bedongen was omgerekend naar de Nederlandse munt een bedrag van 3.940,-,28) (Zie tabel 10.) Naast het handgeld dat de remplafant kreeg zodra hij door de Raad van Recrute- ring was goedgekeurd, lieten veel jongens, die verder geen maatschappelijke verplich tingen hadden, zoals een eigen gezin of het kostwinnerschap voor het ouderlijk gezin, zich periodiek een bedrag via een wissel uitbetalen bij hun onderdeel. Zo kreeg Marinus Zandijk uit Goes elk kwartaal een geldwissel van 21,40, zijnde de 4% rente van het resterende hoofdbedrag. Thomas Beukers uit Haarlem kreeg elk jaar op 11 april een bedrag van 150,-.29) Ondertekening Het gros van de substituanten was naar Middelburg gekomen met een familielid dat als getuige de akte mee ondertekende. In de meeste gevallen was dat de vader, maar bij Bastiaan Kramer ondertekende moeder Anna de Smit. Het contract van boerenzoon Jan de Jonge, woonachtig in één van de Kraaijertpolders onder 's-Heer Arendskerke, met smidsknecht Jacob de Windt uit Breskens, werd ondertekend door zijn drie voogden, die aldus akkoord gingen met het feit dat het familiebezit met een bedrag van 2.750,- werd bezwaard.30' Op 10 november 1812 ondertekenden Adri- aan Verlaare en Janus de Vriend mede het contract tussen Everhard Vermue en Thomas Baas, daarna waren Everhard Vermue en Jan de Vriend getuigen bij het contract tussen Adriaan Verlaare en Jacob de Baare.31) Getuigen voor de remplacanten werden meestal gevonden onder de inwoners van Middelburg of beambten die op de Prefec tuur werkten. Van de 28 onderzochte remplacanten ver klaarden er acht niet te kunnen schrijven: a déclaré ne savoir pas écrire. Jan Limburg en Thomas Baas 'tekenden' maar moeizaam de letters van hun naam (afb. 5). Frans Mets verslikte zich in de volgorde van de letters en ondertekende met Franciscus Mest (afb. 3). De afloop Hoe is het later met de hoofdpersonen uit deze bijdrage verlopen? Voor de remplacan ten is dat wegens gebrek aan gegevens niet altijd duidelijk (zie tabel 9). Van een aantal is zwart op wit bekend dat ze tijdens hun dienstperiode in een hospitaal zijn overleden, zoals Jacob de Windt (Breskens), Jan de Wagter (Goes), Johannes Schouwenaar (Kruiningen), Jean Gregoir (Gent), Thomas Baas (Hoedekens- kerke) en Jan van Koeveringe (Goes). Van de mannen die waren ingedeeld bij de onderdelen die tijdens de veldtocht in Rusland zijn vernietigd heeft niemand het overleefd. Het betreft Gerard Dekker (Goes) en Frans Mets (geb. Delft), beiden van het 33ste regiment légere en Cornells van Spaanje (Goes) en Hermanus Saxen 8 A+V' r

De Spuije | 2012 | | pagina 10