MUSEUM Tilly's huisjes en kruisjes Cees van den Bovenkamp Met Nel van Leijen, conservator merk lappen en textiele werkvormen, hadden we een vraaggesprek over de pas afgelopen expositie 'Tilly's huisjes en kruisjes'. Hoe kwam je aan de titel voor deze expositie? De titel van de expositie 'Tilly's huisjes en kruisjes' is ontleend aan het boek, dat in 2009 is samengesteld door Joke Visser en haar echtgenoot Walter van der Garde. In het boek vertelt, Tilly Jepsen Flohil aan de hand van merklappen, door haar geborduurd, het verhaal van haar leven in relatie tot de merklappen. Vertel ons eens iets meer over het inhoudelijke van de tentoonstelling? De borduurwerken van deze bijzondere dame vallen op door de compositie en de speelse wijze waarop ze zijn geborduurd. Het kleurgebruik is heel mooi. Op elke lap is zoveel te zien en te beleven en te ontdekken. Haar achtergrond, geboren in het voormalige Nederlands-Indië, haar voorouders, haar gezin, de liefde voor de natuur, alles kwam ruim aan bod. Wanneer was de tentoonstelling? De tentoonstelling liep t/m 26 februari 2012. Daarna komt er een tentoonstelling van de borduurwerken van mevrouw Rina Laurentius. Wat vond je het allermooiste stuk dat gepresenteerd werd? Het is moeilijk om een keuze te maken. Maar haar merklap, getiteld 'Treasure Island' die heet van de naald, bij de feestelijke bijeenkomst op 14 oktober is toegevoegd aan de tentoonstelling, vind ik een zeer aangrijpende merklap. Deze heeft ze gemaakt ter nagedachtenis aan haar zoon Wilm die in 2006 op 51-jarige leeftijd is overleden. De tekeningen uit zijn lievelingsboek vormden de inspiratiebron voor dit werk. Dit borduurwerk, dat uiteraard niet in het boek voorkomt, heb ik onder haar handen zien ontstaan. Blik nog eens even terug op de opening van de expositie. Wat gebeurde toen zoal? Door allerlei omstandigheden kon de opening niet op 17 september plaatsvinden en is er besloten hier een feestelijke bijeenkomst van te maken. Deze vond plaats op 14 oktober. Het was een gezellige ontspannen middag. Tilly hield voor een vol Effifii HISTORISCH DE BEVELANDEN GOF.S VOÖEUESZRHG xviz f aa «JsfeMaEl ,1320 1326 4 L03 i 1354 1361 f i l 13ïU 1345 1354 1399 Huizen met mensen in een straat, de ee'n komt, blijft, d' ander gaat. een herberg aan de rechterhand, en, om ons heenhet bollenland! De eerste tulpen bloeien nu ook in Nederland 1333 ZVAftTC TUUP 2004 T.3SPSBN I 22

De Spuije | 2012 | | pagina 24