Afb. 1. Kerkuitgang te Kapelle, olieverfschilderij door Johannes Christiaan Karei Klinkenberg (1852-1924). (Particuliere collectie.) verschijnsel, maar wat het schilderij van Klinkenberg laat zien is waarschijnlijk een dienst op een doordeweekse dag. De dames dragen daagse, bont gekleurde schorten in plaats van de deftige schorten die men voor de zondagsdienst droeg. Het zou in dat geval om een bid- of dankdag kunnen gaan. Of misschien is het een middagdienst op een zonnige zondag. Daarnaast is het topografische aspect van het schilderij ook belangrijk. Het is een mooie afbeelding van de Kapelse kerk met de wellicht onbekende dorpspomp. Het Historisch Museum De Bevelanden heeft het schilderij een lange tijd in bruikleen gehad. De bruikleengever wil het schilderij verkopen en het museum wil deze typisch Bevelandse afbeelding maar al te graag aan haar collectie toevoegen. Zoals bij veel zaken in deze tijd, zijn de financiën een moeilijk punt. U weet allen van de bezuinigingen in de cultuursector en het museum kan dit schilderij niet zomaar aankopen. Gelukkig heeft het museum vrienden en sponsors die, net als wij, het belang van dit schilderij inzien en ons financieel steunen bij de aankoop ervan. Wij hebben al verschillende bedragen mogen ontvangen, van zowel bedrijven als individuen. Onlangs hebben wij ook van het VSB cultuurfonds een aanzienlijke financiële bijdrage gekregen. Nu rest er nog een tekort van zo'n 5.000,—. Als het schilderij in het heden niet door het museum aangekocht wordt, is er alsnog een grote kans dat het in privébezit komt en de provincie verlaat. Dan kan geen Bevelander, Zeeuw of Nederlander nog van het schilderij genieten. 30

De Spuije | 2012 | | pagina 32