De crash bij Heinkenzand Mark van den Dries Op 3 augustus 1944 reed een op gas aangedreven Fiatje over de Vlakebrug. Dokter Kees Griep, voorheen huisarts, maar nu controlerend geneesheer, had net een patiënt in Kruiningen bezocht en was op weg naar huis. Natuurlijk werd de brug zwaar bewaakt, het was immers de hoofdverbinding over het Kanaal door Zuid-Beveland en was voor de aanvoer van Duits materieel en manschappen van groot strategisch belang. Maar Kees hoefde zich daar geen zorgen om te maken, als arts had hij immers een sonderausweiss waar mee hij onbeperkt het Duitse sperrgebiet in en uit kon reizen. Geen probleem. Zonder noemenswaardig oponthoud passeerde Kees de wegversperring en reed de brug over. Hij had die nog maar amper achter zich gelaten toen hij een vaag zoemend geluid achter zich hoorde dat steeds luider werd. Geschrokken keek hij in zijn ach teruitkijkspiegel, want hij wist heel goed wat de oorzaak van het geluid was. Kees trapte zijn gaspedaal in. Zijn provincie lag Afb. 1. Kees Griep. (Alle afbeeldingen: col lectie M. van den Dries.) op de route van de Engelse vliegvelden naar de Duitse fabrieken en overvliegende bommenwerpers - overdag Amerikaans, 's nachts Engels - waren geen zeldzaam verschijnsel. Achter zich hoorde Kees de sirene al afgaan en ook het Duitse lucht afweergeschut, bij vriend en vijand Flak genoemd, begon granaten op de aansnel lende bommenwerpers af te vuren. De gra naten ploften in de lucht uiteen in onschul dig ogende, maar dodelijke zwarte wolkjes. Ze konden echter niet voorkomen dat de bommenwerpers, dit keer een squadron Amerikaanse B-24 Liberators, hun dode lijke lading op de brug losten. Het hotel restaurant Vlake, waarop een Flak was gestationeerd, werd in puin gelegd, waarbij een dode viel. De bommenwerpers die rich ting hun Engelse thuisbasis vlogen, lieten zo een volledig verwoeste brug achter. Zowel de spoor- als de verkeersbrug waren volledig onbruikbaar gemaakt en omdat ze in het water terecht waren gekomen, was ook het scheepvaartverkeer gestremd. Kees prees zich gelukkig dat hij niet nèt een paar minuten later was vertrokken. Op dat moment kon hij niet bevroeden dat hij twee van de Amerikaanse bemannings leden die hem bijna van het leven hadden beroofd, later nog eens zou ontmoeten. Opgelucht kwam Kees Griep thuis. Deze 49-jarige dokter met de toepasselijke ach ternaam kwam oorspronkelijk uit Rilland- Bath en was samen met zijn vrouw Corry jaren geleden naar Heinkenszand gekomen om daar een huisartsenpraktijk te begin nen. Met hun drie dochters en hun zoon woonden ze aan het Clara's Pad in Hein kenszand, in een alleenstaand huis dat er nog steeds staat en waar, naar verluid, nog steeds een dokter in woont. Al snel bleek Kees een bedrijvig en sociaal bewogen man, die zich inzette voor tal van medische en maatschappelijke initiatieven. Zo was hij voorzitter van de plaatselijke muziek vereniging Euterpe en voorzitter/regis- 11

De Spuije | 2012 | | pagina 13