seur van de toneelvereniging Kunst naar Kracht. Maar hij was voor de oorlog ook lid van de plaatselijke Vrijwillige Burgerwacht geweest, een organisatie die Nederland wilde beschermen tegen een eventuele revolutie, maar die later door de bezetter werd verboden. Nog voor de Duitse inval werd de Openbare School aan de Dorps straat ingericht als noodhospitaal en werd Kees door de burgemeester van Heinkens- zand benoemd tot ziekenhuisdirecteur. Toen Zeeland onder de Duits gezag kwam, wilde Kees niet met lede ogen toekijken. Hij sloot zich aan bij Medisch Contact, een door de Duitsers verboden artsenorganisa tie. En Kees deed meer. Samen met een paar dorpsgenoten sloot hij zich aan bij de Ordedienst (OD). Deze organisatie was aanvankelijk opgericht om de orde te herstellen zodra de bezetter het land zou verlaten. Maar toen duidelijk werd dat de Duitsers geen aanstalten tot vertrek maakten, groeide die uit tot een verzetsorganisatie. De OD hield zich bezig met het opzetten van lokale verzetsgroe pen, met sabotage, met onderduikhulp, met het drukken en verspreiden van illegale kranten, met het vervalsen van persoons bewijzen en met het verzamelen van mili taire gegevens die ze via geheime zenders aan de geallieerden toespeelden of via België, Frankrijk en Spanje naar Engeland lieten smokkelen. De OD van Zuid-Beveland werd in 1940 opgericht en geleid door de fietsenmaker en ex-militair Piet Kloosterman, die van de landelijke OD opdracht had gekregen om in elk gehucht, dorp en stad verzets groepen op te zetten. Kloosterman, die tot districtscommandant werd benoemd, verzamelde ex-militairen om zich heen die op hun beurt in hun eigen woonplaats een groep probeerden te vormen. Een van deze mannen van het eerste uur was sectiehoofd Ko van 't Westeinde, een boomkweker en ex-militair uit het gehucht Baarsdorp. Om een groep op te zetten in het naburige Heinkenszand, bezocht Ko de dorpssmid en ex-militair Nico van Biezen. Nico was tijdens de mobilisatie opgeroepen voor militaire dienst. Hij had tijdens de Afb. 2. Ko van 't Westeinde. meidagen in de Peel gevochten tegen de Duitse parachutisten. Nadat hij gevangen was genomen door de Duitse overmacht, wist hij te ontsnappen en zijn woonplaats te bereiken. Nico kwam oorspronkelijk uit het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag en woonde met zijn zwangere vrouw Suus en zijn dochtertje op de Stationsweg in Heinkens zand, in het pand waar nu een Chinees restaurant gevestigd is. Aanvankelijk hield de smid zich bezig met het verspreiden van illegale kranten, maar al snel kreeg hij via Ko van 't Westeinde het verzoek om onder duikers te plaatsen in zijn smederij. Nico stelde deze onderduikers, vaak gezochte OD'ers of mannen die zich wilden ontrek ken aan de tewerkstelling, aan als smids knecht en sluisde hen daarna door naar een meer permanent adres. Zo werd zijn bedrijf een belangrijke doorvoerhaven voor onderduikers. Op zijn beurt probeerde Nico dorpsgenoten te ronselen voor een plaatse lijke verzetsgroep. Kees Griep werd benaderd en stemde in met Nico's voornemen. Hij had het voor deel dat hij als arts vrij mocht reizen en 12

De Spuije | 2012 | | pagina 14