spreken en onderhandelde vaak met de bezetter om allerlei zaken te regelen, maar ook om informatie van hen los te krijgen. Kees Franse, de plaatselijke gemeentebode (een soort manusje-van-alles in dienst van de gemeente) was tevens werkzaam bij de Luchtbeschermingsdienst. Hij wordt genoemd als belangrijke bron van infor matie, bovendien kon hij door zijn functie gemakkelijk de nodige formulieren en stempels uit het gemeentehuis ontvreem den. Ook melkboer Geschiere wordt door zijn kennis van de dorpelingen en van de omgeving wel genoemd als een belangrijke bron van informatie. Rond de groep hing ook nog een groep jongemannen van een jaar of 23. Als er iets gestolen moest wor den, zoals distributiebonnen, werden die ingezet. Als die bonnen in tassen werden vervoerd naar het distributiekantoor, kwa men zij in actie en overvielen ze de bode. De knapen gingen ook regelmatig knokken in Wolphaartsdijk, omdat daar een grote groep jongens zat die Duitsgezind was. De Groep Griep hield zich onder andere bezig met sabotage. Zo staken ze 's nachts verschillende dorsmachines in brand die alleen voor de Duitsers mochten dorsen. Aan deze acties kwam echter snel een einde toen de Duitsers elke nacht twee wil lekeurige plaatsgenoten aanstelden om de dorsmachines te bewaken. Als er toch een machine in de brand zou vliegen, dan zou den die twee het de volgende dag met de dood moeten bekopen. Dit wilde de groep niet op zijn geweten hebben en ze besloten zich meer op andere zaken te richten zoals spionage, het stelen en vervaardigen van persoonsbewijzen, onderduikhulp etc. Op die druilerige dinsdagavond, 29 augus tus 1944, werd er op de deur gebonsd van de dokterspraktijk aan het Clara's Pad. Zodra hij de deur opende en de man in de veldgrijze jas in de regen zag staan, besefte Kees Griep wat er aan de hand was. De Landwacht was een organisatie waarin voornamelijk NSB'ers werkzaam waren, maar die onder het bevel stond van de generaalcommissaris voor de veiligheid en SS- en politieleider Hans Rauter. Zij werden nog meer gehaat dan de gewone NSB'ers omdat ze het vuile werk opknap ten voor de Sicherheidsdienst. Omdat ze waren bewapend met jachtgeweren, werden ze door de bevolking vaak Jan- Hagel genoemd. Toen de leider van de collaborateurs direct naar de buffetkast liep om daar de radio achter vandaan te halen, kreeg de dokter spijt als haren op zijn hoofd dat hij zo'n gevaarlijk spel had gespeeld. Kees Griep was in zijn vrije tijd namelijk voorzitter en regisseur van de plaatselijke toneelvereniging Kunst naar Kracht. De commandant van de Land wacht, een schilder van beroep, was lid van die vereniging en was vaak bij Kees over de vloer geweest. Toen deze man lid van de NSB werd, en bovendien ook tot leider van de plaatselijke Landwacht werd benoemd, werd hij door Kees Griep subiet geroyeerd. Hiermee had Kees echter een gevaarlijke vijand gemaakt. De man wist goed de weg in het huis van de dokter en liep zonder te zoeken naar de plek waar de illegale radio van Kees verstopt was. Kees werd in de boeien geslagen en uitgeleverd aan de Duitse politie. Die voerden hem na onder vraging af naar het huis van bewaring in Middelburg. Dit was een grote tegenslag voor de ver zetsgroep. Werd het bezit van een radio aanvankelijk als een licht vergrijp gezien, nu de geallieerden vanuit Frankrijk opruk ten, werd de bezetter niet alleen zenuw achtiger, maar ook hardvochtiger. Kees zou waarschijnlijk naar kamp Vugt worden gestuurd en het was maar de vraag of hij daar levend uit zou komen. Sowieso was het verzetswerk gevaarlijker geworden. Hitler had na de mislukte aanslag op zijn leven (op 20 juli 1944) het bevel gegeven Afb. 5. Piet van den Dries. 14

De Spuije | 2012 | | pagina 16