zijn schuur. In dezelfde schuur was een eenheid van de Duitsers ingekwartierd, een levensgevaarlijke situatie. De Ame rikaan, de 23-jarige bommenrichter Joe Sulkowski, was na zijn sprong uit de Feat hered Injun geland in een appelboom bij de boerderij en had daarbij zijn enkel gebro ken. Zo snel als hij kon hinken, was hij de schuur in gevlucht en verstopte hij zich op de zolder. Daarbij had hij het geluk dat er die dag net een wisseling van manschap pen in de schuur was. Terwijl hij buiten de Duitse speurhonden hoorde blaffen, hield hij zich stil en probeerde wat te slapen. Joe wist te overleven door middel van een noodpakket dat hij bij zich droeg, maar een paar dagen later werd hij ontdekt door de knecht van de boer. Zodra de Duitsers weg waren om hun werk in het dorp te doen, werd Joe voorzien van eten en drinken. Kees en Piet schudden de Amerikaan de hand. Piet fungeerde als tolk terwijl Kees toevalligerwijs de enkel verzorgde van dezelfde bommenrichter die hem een paar weken daarvoor bijna zijn leven had gekost. De mannen vertelden Joe dat het te gevaarlijk was om op de boerderij te blij ven. Hij moest worden verplaatst. Een paar dagen later, op vrijdag 29 sep tember, was het dan zover. Een smid met een kachelpijp op zijn schouder fietste over de Boerendijk naar de Helenahoeve. Daar aangekomen werd Nico van Biezen voor gesteld aan Joe. De bommenrichter moest zijn bomberjack en zijn laarzen uitdoen en kreeg een vuil overall aan. Om zijn korte legerkapsel te verbergen kreeg hij een even vuile pet op zijn hoofd en werd hem een paar klompen aangereikt. Echter, door zijn gebroken enkel kon hij daar niet op lopen, waarna hij zijn laarzen maar weer aantrok. Joe kon al van kinds af aan goed fietsen, maar met een gebroken enkel viel dat niet mee. Toch wist hij Nico bij te houden en Afb. 7. De crew tijdens hun training in Pueblo, Colorado. 18

De Spuije | 2012 | | pagina 22