het juk van de bezetter, kwam Joe samen met Piet naar de Helenahoeve. Natuurlijk om de familie van Iwaarden te bedanken, maar ook om zijn dure bomberjack terug te halen. De twee Amerikanen namen afscheid van de verzetsmensen die hun leven in de waagschaal hadden gesteld om hen verborgen te houden en werden door de Canadezen naar België gebracht. Van daar werden ze met het vliegtuig over de grote plas gezet en keerden ze terug naar hun luchtmachtbasis. Na de nodige verho ren door de veiligheidsdienst mochten ze eindelijk terugkeren naar hun families. Terwijl de twee ex-onderduikers zich kon den verheugen in het gezelschap van hun families, maakten hun crewleden barre tijden door. Na hun arrestatie werden ze eerst gevangen gehouden in het gemeente huis van Heinkenszand. Na verhoor wer den op het station van Goes de officieren gescheiden van de onderofficieren. Piloot Jim Gerow, navigator Dave Grandon en co-piloot Fred Vallarelli werden in een goederentrein naar het krijgsgevangen kamp Stalag Luft I in Duitsland gebracht. Flankschutter Ben Brink, staartschutter Normand Hebert en radioverbindingsman Elton Southwell werden in een vrachtauto geladen. Bij het Vliegveld Soesterberg werd Elton echter van de andere twee geschei den omdat de Duitsers vermoedde dat hij een Engelse spion was. Elton werd het ene kamp naar het andere gesleept, waarbij hij meerdere keren op het nippertje aan de dood ontsnapte. Uiteindelijk kwam hij terecht in Stalag Luft IV in Polen. Maar in begin februari 1945, moest het kamp geëvacueerd worden omdat de Russen oprukten. Hij en de andere gevangenen werden gedwongen om een barre, winterse voettocht naar Duitsland te maken. Maar ondanks de honger, de vermoeidheid en de wreedheid van de Duitsers, overleefde Elton de maandenlange tocht. Hij ont snapte zelfs aan de bewakers en wist uit- Afb. 9. Ely en Sulkowski, de foto is genomen op de dag dat 's-Heer Abtskerke bevrijd werd. Op de achtergrond is een Canadese tank te zien. De foto is genomen door ds. Evelein. 20

De Spuije | 2012 | | pagina 24