Muziekvereniging Euphonia Goes bestaat 125 jaar Vivian Dagevos Muziekvereniging Euphonia uit Goes is 125 jaar geleden opgericht. Dit wordt onder andere gevierd op 23 juni 2012 met de ope ning van een wisselexpositie in het Histo risch Museum De Bevelanden. Verder is er een jubileumboek, geschreven door Vivian Dagevos, lid van Euphonia: Euphonia Goes door alle tijden heen.1) Hieronder volgen enkele passages uit het boek. Het eerste exemplaar van het boek zal worden over handigd aan de burgemeester van Goes. Vier juli 1887 is Euphonia opgericht door een vijftal notabelen in het toenmalige Café Hartman. Onder hen de heer Z.D. van der Bilt La Motthe. Hij was ook betrokken bij de voorganger van Harmonie Euphonia, de Harmonie De Volharding in Goes, opge richt in 1865. De periode vóór de oprichting van Euphonia Goes In 1854 werd een concours georganiseerd door de handboogschutterij 'Jacoba van Beieren'. Het was voor het eerst dat in de optocht muzikale leden meededen, twee tamboers die konden roffelen. Het aantal muzikanten breidde zich vanaf die tijd steeds verder uit en in 1858 ging men de bekkens, de triangel, de Turkse trom en de roffeltrom van de voormalige Harmonie Concordia lenen. De bedoeling was dat na verloop van tijd de instrumenten zouden worden teruggegeven aan de harmonie. Concordia heeft echter nooit meer een doorstart gemaakt en zodoende hield de muziekafdeling van Jacoba van Beieren de instrumenten. Een prachtig beschilderde trom van Concordia is bewaard gebleven en in het bezit van HMDB. In 1859 vierde de sociëteit Jacoba van Bei eren haar tienjarig bestaan, waarbij alle handboogschutterijen en harmoniegezel schappen in Zeeland werden uitgenodigd. Een medaille van deze sociëteit is in het bezit van Euphonia. Daarop staat hun wapen met duif, handboog, Beierse ruiten, een vaas en Slot Ostende. Men komt in de notulen ook wel de naam tegen 'Konink lijke Handboog- en Harmoniesociëteit Jacoba van Beieren'. In 1863 volgde een schuttersfeest van 'Non Semper' in Tholen, maar na een knallende ruzie in 1865 tussen de boogschutters en de muzikanten trokken de laatsten zich terug uit de handboogschutterij Jacoba van Beieren. De ruzie begon over de vraag welk vaandel mee te nemen: blauw van de har monie of oranje van de hele sociëteit. Toen kwam aan het licht, na bestudering van de reglementen, dat de muzikanten geen contributie hoefden te betalen. Ze hadden daardoor ook geen stemrecht. De vervol gens opgerichte Harmonie De Volharding kunnen we dan ook beschouwen als opvol ger van het muziekkorps van de handboog sociëteit Jacoba van Beieren.2) Na dertien jaar ging Harmonie De Volhar ding ter ziele en had de stad Goes negen jaar lang geen harmonie. Die kwam er pas weer in 1887, met de Harmonie Euphonia. Vanaf 1887 In de afgelopen 125 jaar heeft Euphonia elf directeuren gehad. Nu zegt men diri genten. Opmerkelijk is de overgang van harmonieorkest naar fanfare rond 1970. In 1953 startte men met een drumband. De drumband veranderde van lieverlee in een slagwerkgroep en er werden steeds meer podiumoptredens gegeven. Zo kon men het zeer uitgebreide melodische slagwerk laten horen. Vanaf 1984 kwam er een jeugdorkest dat zelfstandig optredens gaf en festivals bezocht. De laatste jaren is er voor de beginners een samenspelgroep en de Per cussie Groep Goes. De keuze van de dirigenten en slagwer kinstructeurs is opmerkelijk te noemen. Dit zijn nagenoeg altijd beroepsmensen geweest. Onder andere in 1901 kreeg Euphonia een nieuwe dirigent, de heer 22

De Spuije | 2012 | | pagina 26