sen ophingen en dat ze dienden als bewaar plaats is goed te zien op een detail van een schilderij van Jan Steen genaamd De Dorpsschool van circa 1670 en De School meester van Adriaan Ostade uit 1662. De kinderen konden de tas omgekeerd, dus met de opening naar beneden, op schoot leggen. Dan hadden ze een soort tafeltje op schoot, dat een blakke en harde ondergrond vormde om op te werken en te schrijven. Er zijn verschillende soorten tassen. Je hebt tassen met een schuifdeksel of met een scharnierende deksel. Tassen met rechte randen of geschulpte randen. En dan nog met allerlei soorten versieringen en soms zelfs met initialen en een jaartal. Het museum heeft enkele soorten houten schooltassen in haar collectie, waarvan er twee in het museum tentoongesteld wor den. Eén met een schuifklepje en daarop een afbeelding van een man en een jongen die aan het tollen zijn, zie het omslag van deze Spuije. (Deze afbeelding is in het Afb. 1 en 2. Houten schooltassen. verleden verkeerd geïnterpreteerd als Bestraffende meester en strafondergaand kind - niet bepaald een leuke afbeelding voor een schooltas!). Ook hebben we een rijkelijk versierde tas met scharnieren en een geschulpte rand. Op het onderste stuk aan de voorkant van de tas staan bloemen en een zwaan afgebeeld, en op de klep een soort geometrische ster. Er staan hier initi alen op: N.P.K. Geometrische figuren staan ook op een tas uit ons depot: twee rode ronde sterren op de voorkant van de tas. En een slotje, zodat het klepje niet open zou vallen. Deze schooltassen zijn prachtige, alle daagse objecten die een hele grote periode van de (school)geschiedenis overbruggen. We zien ze al in schilderijen uit de zeven tiende eeuw en hebben nog exemplaren van begin twintigste eeuw. En nu met onze reproductieschooltas, kunnen ook scholie ren van nu zien én voelen hoe de kinderen vroeger naar school gingen. (Collectie HMDB, foto's K. Sluijter.) 26

De Spuije | 2012 | | pagina 30