Herhaling Activiteiten: zaterdag,* 15 september zaterdag,* Op zoek naar geologie en archeologie in de Meeuwenduinen op 25 augustus Schouwen- een wandeling met dr. Frans Beekman. Onder de hoge kustduinen van Schouwen ligt een oud duinlandschap dat sinds de late bronstijd is bewoond. In diepe stuifvalleien is van deze bewoning soms wat te vinden, zoals scherven, botten en metaaltjes, maar ook ploegsporen en greppels. Door de verstuivingen verandert de situatie in de Meeuwenduinen van jaar tot jaar. De wandeling wordt een pittige tocht van zeker 4 uur in het duin zonder horeca en modern toilet. Het is vrij zwaar lopen over het strand en door de duinen. Eten en drinken zelf meenemen. Vertrekpunt: De Rotonde (eind van de Kraaijensteinweg) Westenschouwen. Aanvang: 10.00 uur. Vooraf aanmelden is noodzakelijk. Er kunnen maar 20 personen deelnemen in bovengenoemd kwetsbaar landschap. Aanmelden bij secretaris Frans Dees - telefoon: 0113-371451. Buitenbevelandse reis naar Biervliet o.l.v. Rinus Willemsen, daarna rondleiding in IJzendijke en Het Bolwerk (museum voor de Staats- Spaanse linies). Bezoek PKN kerk Biervliet met de 3 unieke gebrandschil derde ramen en uitleg over de geschiedenis van de kerk. Bij de maquette van Biervliet wordt de historie van Biervliet verteld, daarna volgt een dorpswan deling. Na afloop is er de mogelijkheid in het verenigingsgebouw naast de kerk koffie/thee te verkrijgen bij de eventueel mee te nemen lunch. Er zijn ook enkele kleine eetgelegenheden in het centrum. Na de lunch een rondlei ding met gids in IJzendijke en een bezoek met uitleg aan het museum voor de Staats-Spaanse linies 'Het Bolwerk'. Plaats: PKN Kerk, Kerkstraat 6, Biervliet. Aanvang: 10.00 uur. Parkeren op de Markt. Lezing over Edelen in Zeeland, Macht, rijkdom en status in een laatmiddeleeuwse samenleving door dr. Arie van Steensel. Hij vertelt over de geschiedenis van een adellijke populatie in een periode (1400-1550) geken merkt door staatsvorming, verstedelijking en commercialisering. Bestu dering van de adel als groep en de reproductiestrategieën van individuele edelen laat zien, dat het beeld van een adel in verval in de laatmiddeleeuwse Nederlanden niet langer houdbaar is. Dr. Arie van Steensel promoveerde in 2010 in Leiden met zijn studie over Edelen in Zeeland. (Zie ook 'boekindruk' de Spuije zomer 2011 aflevering 83, blz. 46-48). Plaats: Bibliotheek Ooster- schelde, Oostwal 34, 4461 JT Goes. Aanvang: 20.00 uur. (zaal open 19.30 uur). Graag vooraf aanmelden: tel. 0113-213620. Deze activiteit wordt mede mogelijk gemaakt door de Bibliotheek van Goes en Uitgeverij Het Paard van Troje. Lezing over de Geschiedenis van het fort Sint Martijn op Hoogerwerf door prof. Han Leune. Deze vesting stond in de zeventiende eeuw op Zeeuwse bodem in het schorrengebied tussen oostelijk Zuid-Beve land en westelijk Noord-Brabant. Heden liggen de resten diep verscholen in de Anna Mariapolder van de Gemeente Reimerswaal. In 2011 verscheen een boek van een diepgaand bronnenonderzoek. (Zie ook 'boekindruk' de Spuije winter 2011 aflevering 84, blz. 44-45. Graag vooraf aanmelden op tel. 0113- 228883 of via email: info@hmdb.nl Plaats: Historisch Museum De Bevelan- den, Singelstraat 13, Goes. Aanvang: 19.30 uur. Is een gezamenlijke activiteit met AWN-afd. Zeeland (Archeologische Werkgemeenschap Nederland). Nadere informatie is ook te zien op onze website: www.hkdebevelanden.nl woensdag, 10 oktober vrijdag, 16 november 32

De Spuije | 2012 | | pagina 36