Fort Sint Martijn op Hoogerwerf Lezing door prof. Han Leune over het fort Sint Martijn op Hoogerwerf, vrijdag 16 november 2012, 19.30 uur, Museum 'De Bevelanden', Singelstraat 13, Goes. In het schorrengebied tussen de Brabantse Wal en het oosten van Zuid-Beveland lag in de zeventiende eeuw op het eiland Hooger werf, nabij Zandvliet, het fort Sint Martijn. In de Anna Mariapolder, op het grond gebied van de gemeente Reimerswaal, herinneren de polderwegen 'Fortweg' en 'Sint Martijnsweg' aan het bestaan ervan. De vesting lag op een strategisch gezien belangrijke plaats in de verbinding tussen de Schelde en de Rijn. De geschiedenis van het fort is lange tijd in nevelen gehuld gebleven. Onbekend of onduidelijk was het antwoord op vragen zoals: Wanneer en door wie werd het fort gebouwd? Waar lag het precies? Hoe zag het eruit? Welke rol speelde het in de Tach tigjarige Oorlog? Hoe werd het bestuurd? Hoeveel militairen verbleven er? Is de vesting ooit belegerd? Hoe werd het fort gefinancierd? Wat is er bekend over de leef omstandigheden? Wanneer en hoe kwam er aan het fort een einde? In 2011 verscheen een boek waarin op basis van veelomvattend en diepgaand bronnen onderzoek deze en nog veel meer vragen zijn beantwoord. Aan de inhoud van het boek is aandacht besteed in de aflevering 84, winter 2011, van de Spuije, blz. 44-45. Het boek is geschreven door prof. dr. Han Leune, die eerder publiceerde over de Scheldeforten Lillo en Liefkenshoek en andere vestingwer ken in het gebied tussen Antwerpen en Ber gen op Zoom. Voor bijzonderheden over zijn persoon en zijn werk wordt verwezen naar zijn website: www.hanleune.nl. De auteur verzorgt er op 16 november 2012 vanaf 19.30 uur een lezing over in het His torisch Museum De Bevelanden, Singels traat 13, Goes. J.M.G. Leune Algemeen Rijksarchief. Brussel 35

De Spuije | 2012 | | pagina 39